Záhadné zmizení letu 19: Sestával z 5 vojenských bombardérů chystaných proti japonské flotile. Dodnes nikdo neví, co se stalo

Pětice bombardérů Grumman TBM Avenger byla klíčová pro likvidaci japonské flotily nacházející se v Atlantiku. Takto začala legenda o bermudském trojúhelníku.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Všichni praktikanti za sebou měli minimálně 300 hodin na obloze. Dne 5. prosince 1945 letka odstartovala z námořní základny Fort Lauderdale na Floridě. Cílem bylo rutinní cvičení s několika bombovými přelety nad „Hen and Chickens Shoals“. Jednalo se také o 19. vzlet toho dne se stejným cílem – proto „Let 19“. Letadla měla dostatek paliva na 4 hodiny provozu a jejich návrat na základnu byl očekáván před západem slunce. Ale něco se pokazilo.

Ztráta orientace a zmizení z radaru

Všech 5 letounů totiž zmizelo naprosto beze stopy, přičemž případ na dlouho udržel pozornost jak veřejnosti, tak i odborníků. Často je také citován jako jeden z prvních případů legendy bermudského trojúhelníku. Jen po 30 minutách letu oznámil vedoucí důstojník Charles C. Taylor nefunkční kompas. Podle něho měl totiž od začátku letět zcela chybným směrem. Počasí se zhoršovalo a pilot dle záznamu konstatoval, že neví, kde je.

iZdroj fotografie: Pixabay

Místo cesty na západ směrem k pevnině tak přikázal cestu více nad moře, konkrétně severovýchod. Byli ve vzduchu už 4 hodiny a palivo povážlivě klesalo. Navzdory nejlepším snahám kontrolní věže pokračovala letka špatným směrem, rádio postupně utichlo. Nakonec let 19 zcela opustil radar. Zmizení strojů spustilo jednu z největších pátracích akcí v historii. Byly vyslány další dva stroje, z nichž jeden také zmizel, pravděpodobně vybuchl.

Bezvýsledné pátrání a zrod legendy

Námořnictvo bezvýsledně prohledalo více jak 777 000 čtverečních kilometrů vody. Příčina zmizení neznámá – zrodila se legenda bermudského trojúhelníku. Přes množství lodí i letadel, která tu zmizela, neexistují zatím žádné důkazy o nadpřirozené nebo mimozemské činnosti. Mnoho příhod nastalo nejspíš kvůli pirátům a lidským chybám. Dalšími možnostmi jsou přírodní jevy jako bouře „rogue waves“, tedy neobvykle velké a nečekané povrchové vlny.

iZdroj fotografie: Pixabay

Do dnešního dne neexistuje vysvětlení toho, co se Letu 19 stalo. Populárním výkladem je dezorientace a zmizení v bermudském trojúhelníku. Podobně divokou možností je krádež strojů mimozemšťany, což se zdaleka netýká jen těchto letadel. Nabízejí se ještě mořské nestvůry, obří olihně a oceánské „nadýmání“. Tedy chrlení obrovských mas ukrytého metanu. Region má dále disponovat branami do jiných dimenzí nebo skoky v čase.

Realističtější možnosti

Existuje možnost, že letadla potkalo mechanické selhání, případně „kikslo“ nějaké vybavení. To způsobilo havárii, navzdory obrovskému pátrání však nebyly nalezeny žádné trosky. Podle dalších hlasů mohla hustá mlha narušit navigační systém, nicméně žádná ze zpráv neuvádí její výskyt. Letadlům mohlo také zkrátka dojít palivo. Roli mohla hrát i matka příroda, lidská chyba, špatný stav letadla nebo jen smůla. Cokoli z toho mohlo být příčinou havárie.

Kromě toho už se Taylor ztratil několikrát předtím, ačkoli šlo o zkušeného pilota. Během světové války ho museli 2krát zachraňovat z moře. Neznal také oblasti kolem Floridy a navzdory instrukcím ani nepředal řízení jednomu z praktikantů. To všechno navzdory skutečnosti, že byl beznadějně ztracen. Pilot v zácviku k tomu prohlásil: „Sakra, kdybychom letěli na západ, dostali bychom se domů.“ Let 19 tak nadále zůstává záhadou letecké historie.

Co soudíte o tomto pověstném regionu?

Zdroj: HistoryHit
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články