Sestra u Červeného kříže se stala špičkovou pilotkou, pak náhle zmizela. Po 85 letech to vypadá, že bude jedna z největších záhad rozluštěna

Byla zbožňovanou pilotkou, která stanovila mnoho světových rekordů. Jednoho dne se ovšem stala známou hlavně proto, že beze stopy zmizela.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Bylo to 2. července 1937 a od té doby koluje mnoho teorií včetně toho, že špehovala pro Japonsko. Pokrok v technologiích a několik nadšených vytrvalců způsobilo, že v téměř 100 let staré záhadě je možné učinit finální závěr. Že je Amelia Earhart určena pro něco velkého, bylo jasné už od jejího dětství. Za historickou ikonu by byla brána i tehdy, kdyby nezmizela. Tato událost vlastně jen upevnila její jméno a místo v historických pramenech.

Nejdřív Červený kříž, pak křídla

V dětství lezla na stromy, zkoumala sousedství, a jak jen mohla, byla někde venku. Než se dostala k létání, fungovala jako sestřička u Červeného kříže, ve 20 letech dobrovolničila ve vojenské nemocnici. O 3 roky později se však po boku letce Franka Hawkse dostala do malého stroje. Právě tehdy se v ní probudila nová vášeň a okamžitě se rozhodla naučit se létat. Do kurzu investovala své úspory a za pouhé 2 roky už lámala rekordy.

iZdroj fotografie: Public Domain

V roce 1932 se vydala přes Atlantik a stala se první ženou, která sama a bez přestávky přeletěla tento oceán. Dostávalo se jí stálé mediální pozornosti a po celém světě lámala jeden rekord za druhým. Za přelet byla oceněna Záslužným leteckým křížem Spojených států a Řádem čestné legie francouzské vlády. Nebyla tedy už dávno jen známou letkyní, ale hrdinkou, ke které vzhlížel nejeden národ. Pak ale přišla podivná nehoda.

Osudný let nad Pacifikem

Dne 2. července 1937 tato hrdinka zmizela zcela beze stopy, což se stalo jednou z největších záhad 20. i 21. století. Událost trápila stovky vědců, detektivů i analytiků. Kam Amelia zmizela a co se stalo s jejím letadlem? Chtěla být první ženou, která obletí celý svět. První pokus se odehrál v březnu 1937, během startu ale došlo k nehodě. Druhý pokus vyšel, byl proveden bez publicity a Amelia zveřejnila své plány poté, co se dostala do Miami.

iZdroj fotografie: Public Domain

Po uražení 35 405 kilometrů z celkové trasy 46 670 kilometrů byl na řadě Tichý oceán. Cílem byl ostrov Howland, loď Itasca však obdržela nouzové vysílání. Podle všeho se letoun Earhartové měl nacházet poblíž, ale kontakt nenastal a docházelo jí palivo. Poslední vysílání naznačovalo, že Amelia je asi 10 kilometrů od trasy a nemohla vidět ani nouzové signály. Okamžitě bylo zahájeno rozsáhlé pátrání po tělech nebo vraku, protože letadlo muselo havarovat někde v Tichém oceánu.

Spekulace a chabý náznak

První indicie se objevila až po 3 letech, kdy byly na vzdáleném ostrově nalezeny nejspíš lidské kosti. Přibyla i bota, ale žádné letadlo. Kvůli absenci důkazů se vyrojilo mnoho spekulací. Každá byla postupně zavržena a najít v hlubinách letadlo by bylo jako najít jehlu v seně. Rozsáhlý průzkum hlubin provedla společnost Nautica, která pátrala v oblasti uvedené Amelií v posledním nouzovém vysílání. Hledání v ceně několika milionů ale k ničemu nevedlo.

Pokud jsou správné odhady expertů, pak se vrak nachází asi 5 kilometrů pod hladinou, nejspíš i s připoutanými těly Amelie a jejího kolegy. Nevíme, co se ten den stalo, jednou jejich osud ale určitě odhalíme. Amelia a Noonan za sebou nejspíš nechali největší záhadu 20. století. „Záhada je ale to, co událost udržuje zajímavou. Částečně si Amelii Earhart pamatujeme proto, že je naší nejmilejší nezvěstnou osobou,“ říká kurátor Tom. D. Crouch.

Která další záhadná zmizení vás napadají?

Zdroj: HistoryToday
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články