Archeologové stále nacházejí nové a nové nálezy na území Egypta a dozvídají se unikátní poznatky. Většina hrobů ale byla v minulosti vypleněna.
Ačkoli vykopávky v Egyptě probíhají již od 19. století, archeologové mají stále co objevovat. Svědčí o tom i nedávný nález v ruinách staroegyptského města Oxyrhynchus na území dnešního El Bahnasa. Španělští archeologové zde našli dva hroby s ostatky muže a ženy. Nález je o to cennější, že jedna z hrobek nikdy nebyla otevřena a vypleněna zloději, což je opravdová výjimka. Vědcům se povedlo najít řadu zajímavých nálezů.
Hroby více než 2 500 let staré
Podle všeho pozůstatky osob pocházejí přibližně z roku 525 před naším letopočtem, kdy v Egyptě vládla sajská dynastie. To bylo těsně před tím, než vládu nad Egyptem převzali Peršané. Mumie měly zlaté jazyky, které se mumifikovaným lidem vkládaly od úst. Staří Egypťané totiž věřili, že se zlatým jazykem se budou moci domluvit s bohem podsvětí Osirisem. Zároveň zde bylo 402 pohřebních figurek, amuletů a skarabů.
Ale nejzajímavější na všem bylo, že vápencový sarkofág muže nebyl nikdy otevřený, a tedy ho nikdo nevykradl. Byl zde amulet skaraba, čtyři nádoby, do kterých se vkládaly vnitřnosti mumifikovaného, a řada dalších předmětů. Archeologové doufají, že jim nápisy na nádobách nebo dalších předmětech prozradí, o koho se v tomto případě jedná. To by byl další cenný poznatek, ze kterého by mohli vědci odvodit další souvislosti.
Poprvé za 30 let vykopávek
I když hrobka ženy otevřena byla, i ta je velmi zajímavá. Byl v ní například krásný kamenný amulet nebo opěrka hlavy. Archeologové se v oblasti, která se nachází asi 150 kilometrů od Káhiry, pohybují již tři desetiletí. Je to přitom poprvé, kdy se jim podařilo najít nevykradenou hrobku, jde tedy o naprostý unikát. Předměty budou spolu s egyptskými kolegy – nálezy samozřejmě patří Egyptu – i nadále zkoumat.
V minulosti již vědci našli mumie, které měly stejně jako ty současné zlaté jazyky. Jednalo se o nálezy o 500 let mladší a šlo o osoby, které zemřely v římské době kolem roku 30 před naším letopočtem. Archeologové, kteří v ruinách staroegyptského Oxyrhynchusu pracují, se sem budou v dalších letech vracet. Podle nich se zde stále nachází mnoho neprozkoumaných míst, a je tedy možné, že se jim podaří i další unikátní nálezy.