Nejzáhadnější zmizení několika turistických skupin, nad jejichž vysvětlením dodnes visí spousta otazníků

Více jak půl století se historici a cestovatelé probírali podrobnostmi o záhadné smrti několika turistů i zkušených horalů. Na každé zmizení vznikla nejedna teorie.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Nejznámější tragédie Ďatlovovy výpravy rozhodně není v historii ruského cestovního ruchu jediná. Všechny jsou přitom zahaleny silným závojem tajemna. Skeptici sice tvrdí, že pro každý řetězec zdánlivě nevysvětlitelných událostí lze najít rozumné a logické odůvodnění. To nic nemění na skutečnosti, že kolem Ďatlovovy výpravy ani těch následujících není dosud zcela jasno. Možností je vždy více a žádná z nich zatím nepřevládla.

Skupina Ljudmily Koroviny

V roce 1993 zamířilo sedm lidí vedených zkušenou horolezkyní jménem Ljudmila Korovina do průsmyku v pohoří Chamar-Daban na jihu Sibiře. Počasí se postupně zhoršilo, pršelo a padal sníh, navzdory bouři však pokračovali ve své cestě. Jednomu z nich najednou začalo krvácet z uší a ostatní se začali chovat velmi podivně. Jedna žena padla z ničeho nic k zemi s pěnou u pusy. Šest ze sedmi členů výpravy potkal stejný osud. Strhali si šaty a chytali se za hrdla. Jediná přeživší, Valentina Utočenkova, nedokázala vysvětlit, co se s jejími přáteli vlastně stalo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Z posledních sil sestoupila ze svahu a dostala se až k řece, kde byla zachráněna skupinou kajakářů. Podle odborníků mohlo za smrt všech členů výpravy podchlazení, protože všichni byli nalezeni prakticky nazí. Další zjištění včetně nedostatku proteinů, který se objevuje při hladovění, však nebyly vysvětleny. Zároveň nebyla nalezena odpověď na předchozí prapodivné chování, které potkalo jednotlivé členy.

Tragédie skupiny Chivruai

V zimě roku 1973 zemřelo na poloostrově Kola 10 turistů, dle oficiální verze umrzli. Není jasné, proč se skupina rozhodla po náročném přechodu vylézt do průsmyku za tmy. Teplota klesla, foukal vítr. Došlo k rozdělení na 2 skupiny, jedna se šla bez výbavy rozhlédnout, zbytek zemřel, protože nedokázal postavit tábor. Dá se namítnout, že šlo jen o chybná rozhodnutí, podle zkušených turistů není ale výklad tak jednoznačný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chyby byly směšné i na nováčka, šlo však o zkušené horaly. Podle některých se projevil mytický obr Kuyva, kolem jehož obrazu turisté prošli. Přes vyšetřování se detaily nikdy nedochovaly a podle badatelů byly materiály záměrně zničeny. Viktor Vorošilov, příbuzný jednoho z turistů, se v lednu 2019 pokusil o vlastní průzkum. Podrobnosti o cestě ani nové informace však s nikým nesdílel a brzy nato byl sám zabit.

Skupina Michaila Korena

Na jaře roku 1971 se devět turistů v čele s Michailem Korenem vydalo do pohoří Východní Sajan. Podle plánu měli do 10. dubna dojít do kontrolního bodu. Když se tak nestalo, začala záchranná akce. Celou trasu proletěl vrtulník a jedinou stopou byl opuštěný stan na okraji průsmyku Firr. Dorazivší záchranáři našli jídlo, peněženky i další horské vybavení, ale turisty nikde. Nedaleko byla ve sněhu zapíchnutá náhradní lyže, tzv. „tchyně“.

Kopání kolem ní vyjevilo pozůstatky výpravy až v květnu. Tehdy byla objevena první tři těla a o několik dní později ještě pětice dalších. Měsíc nato bylo objeveno i tělo Korena. Skupinu zdržel člen se žaludečními problémy, mezitím hustě sněžilo. Před nimi vznikly sněhové římsy, většina se však vydala dál. Koren balil stan a za ostatními zaostal, kamarády před ním smetla lavina. Jako vodítko k místu zapíchl lyži, nakonec byl ale sám smeten další lavinou.

Jaké znáte další cestovatele, kteří zahynuli podivným způsobem?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články