Prý jde o objev století: Poblíž Stonehenge byla objevena záhadná kruhová stavba

V okolí slavného Stonehenge objevili vědci monumentální nález, který zaujal odbornou i laickou veřejnost.

Záhadná kruhová oblast i Zdroj fotografie: Cotswold Archaeology / CC BY- 4.0
                   

Jedná se o ohromnou kruhovou stavbu nacházející se v Durringtonských hradbách nedaleko Stonehenge. Tento objev, který je označován za objev století, slibuje, že nám přinese nové poznatky o této starobylé oblasti. Tato obrovská kruhová struktura má průměr až 2 kilometry, což ji činí větší než jakoukoli jinou známou prehistorickou památku ve Velké Británii. Okolo této oblasti se nachází hluboké jámy, z nichž asi dvacet zůstalo dochovaných, ačkoli se odhaduje, že jich bylo původně více než třicet. Tyto jámy nejsou jen náhodné díry v zemi. Byly pečlivě umístěny v pravidelných intervalech, což naznačuje, že lidé, kteří je vytvořili, měli vyspělý systém měření a počítání. 

Fascinující stavba

Tato kruhová šachtová struktura obklopuje starobylé sídliště Durrington Walls, které také zahrnovalo dřevěný kruhový oplot. Co je pozoruhodné, je to, že celý tento komplex, včetně Stonehenge, pochází z doby před 4 500 lety, což znamená, že všechny tyto památky existovaly ve stejné době. 

Profesor Vincent Gaffney, jeden z hlavních archeologů zapojených do projektu, to okomentoval slovy: „Jedná se o bezprecedentní nález velkého historického významu pro Velkou Británii. Velikost šachet a kruhu kolem Durringtonských hradeb nemá ve Velké Británii obdobu. Ukazuje to na význam sídliště Durrington Walls, složitost monumentálních staveb v oblasti Stonehenge a schopnost neolitických komunit zaznamenávat své kosmologické systémy a víry způsobem a v rozsahu, který jsme dosud nepředpokládali.“ 

Záhadná kruhová oblast iZdroj fotografie: Cotswold Archaeology / CC BY- 4.0

Význam zatím není znám

Tento nečekaný objev vyvolal otázky ohledně účelu této kruhové stavby. Zatímco Stonehenge je známý svým spojením se slunovraty, tyto šachty naznačují, že mohou sloužit k jinému účelu, například jako kosmologický symbol nebo varování. Jejich přesnost a umístění svědčí o pokročilém systému měření a znalosti krajiny, kterou vytvoření této struktury vyžadovalo. Budeme muset čekat na další analýzy tohoto nálezu, ale jedno je jisté. Tento záhadný objev přidává další kapitolu do již tak bohaté historie této oblasti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články