Atentát na Heydricha: Uběhlo již 82 let, kolem provedení však panuje mnoho nejasností

Vážně atentát na Heydricha proběhl tak, jak se říká? Uběhlo od něj už 82 let, kolem příběhu však panuje spousta nejasností. O významu celé akce však nemůže být pochyb.

atentát na Heydricha i Zdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Atentát na Heydricha, který je jinak znám jako operace Anthropoid, byl největší odbojovou akcí, která se na území Protektorátu Čechy a Morava během druhé světové války odehrála. Z dnešního pohledu lze akci hodnotit jako úspěšnou. Zároveň si však vyžádala tisíce lidských životů. Letos už od provedení akce uběhlo 82 let. Některé podrobnosti jsou však dodnes nejasné.

Chystaný atentát na Heydricha

Reinhard Heydrich byl zastupující říšský protektor, který v Protektorátu Čechy a Morava působil od roku 1941. Už v prvních týdnech svého působení dal českému národu jasně najevo, jak bude jeho správa země vypadat. Tvrdě se snažil potlačit český odboj. Nemilosrdně mučil a popravil několik studentů, kteří byli podezření z účasti v odboji. Nakonec si našel cestu k předním důstojníkům českého odboje, které nechal popravit. Tento akt však probudil exilovou vládu, která se rozhodla český odboj podpořit. Operace Anthropoid měla jeden jediný cíl – atentát na Heydricha.

Důkladné plánování zaručí úspěch akce

Pro akci Anthropoid bylo vybráno několik československých parašutistů, kteří podstoupili speciální výcvik. Na území Protektorátu seskočili 28. prosince 1941. Členy výsadku byli také Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří celou akci nakonec zdárně provedou. Následujících několik měsíců zasvětili detailnímu zkoumání Heydrichova harmonogramu. Už při výcviku bylo stanoveno, že nejlepší příležitost, kdy atentát na Heydricha provést, představuje jeho cesta ze zámečku v Panenských Břežanech na Pražský hrad. Ideální místo našli v zatáčce na ulici v Holešovičkách, kde muselo auto s říšským protektorem zpomalit.

atentát na Heydricha
iZdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
K atentátu došlo v pražských Holešovičkách.

Po dlouhém plánování tak 27. května 1942 nastává osudný den. Údajně se nejdříve snaží Gabčík Heydricha zastřelit samopalem, který se mu však nejspíš zasekne. Následně tedy zpoza rohu vybíhá Kubiš a hází na auto nachystanou výbušninu. Tato posloupnost je však dodnes nejasná. Jisté však je, že je Reinhard Heydrich vážně zraněn a o pár dní později umírá. Akce Anthropoid je tedy úspěšná.

Nastává krutá odplata

Smrt Reinharda Heydricha však nezůstane nepovšimnuta a nese s sebou hned několik následků. Negativní dopad představuje následující krutá odplata, která se do historie zapíše jako takzvaná Heydrichiáda. Odstartuje jí útok německých jednotek na kostel, ve kterém se českoslovenští parašutisté ukrývají. Žádný z nich útok nepřežije. Němcům to však nestačí a pokračují v masivním vyhlazování českého obyvatelstva. Součástí Heydrichiády je také vyhlazení vesnic Lidice a Ležáky.

rodina Kennedyů
Smutné osudy rodiny Kennedyů: Někteří věří, že za atentáty a nemoci může kletba

Atentát na Heydricha však přinese i několik pozitivních následků. Získá si uznání u západních mocností, které zruší Mnichovskou dohodu a navrátí Česku jeho původní hranice. Akce zároveň posílí český odboj a zasadí krutou ránu německému velení. O jejím historickém významu tak nemůže být pochyb.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články