Významné demonstrace, které výrazně změnily běh historie na naší planetě

Historie naší planety je opravdu dlouhá, to je jasné každému jejímu obyvateli. Jako lidé jsme její součástí už mnoho tisíc let, a proto i my máme silný vliv na její historii. Pojďme si trochu přiblížit nejzajímavější a nejzásadnější momenty, které měly na vývoj naší historie velký vliv.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Například takové politické protesty mají velmi bohatou minulost, která je spojená s různou mírou úspěchu při dosahování toho, o co jim původně šlo. Následující historicky významné protesty zahrnují rozhodující události v hnutí za občanská práva nebo například vzdorování jednoho muže. Všechny tyto protesty nějakým způsobem mění historický běh na naší planetě a mělo by se o nich vědět.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mnoho demonstrací již změnilo zažité pořádky

Nepřiměřený policejní zásah

Jako první protest, který je dobré zmínit, je protest z velmi nedávné doby. Protesty proti policejní brutalitě a systematickému rasismu. Protesty proti nepřiměřenému policejnímu zásahu na George Floyd začaly v americkém městě Minneapolis 26.května 2020 poté, co byl George Floyd zabit. Tohoto afroamerického muže podle všech dostupných informací dusil policejní důstojník města po dobu více než 8 minut. Protesty se rozšířily po celé Americe a stovky tisíc lidí se vydali do ulic. Tento protest tedy jasně rozpoutal něco, co se jen tak nezastaví.

Podpora vědy

Na den Země (22.dubna 2017) pochodovalo ve Washingtonu ve Spojených státech zhruba 100 tisíc lidí na nestranické shromáždění, aby oslavilo vědu a podpořilo přijímání politických rozhodnutí s využitím vědeckých důkazů. Jednalo se zejména o otázky změny klimatu a veřejného zdraví. Prezident Trump dříve označoval změnu klimatu za podvod a sliboval stažení USA z Pařížské dohody o globálním zmírňování změny klimatu. Proti tomu se lidé ohradili a vyšli do ulic.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Demonstrace dokážou změnit dějiny

Protesty proti prezidentovi

V roce 2017 se konal další velký protest, neboť v tom roce nastoupil Donald Trump jako 45.prezident USA do svého úřadu. Více jak 470 tisíc lidí pochodovalo do Washingtonu, DC., aby podpořilo práva žen a postavilo se proti šovinistickým výrokům a chování nového prezidenta. Protest získal obrovskou mezinárodní podporu, a na stejný den bylo naplánováno více než 600 pochodů v USA a přes 81 pochodů v dalších zemích po celém světě.

ANKETA: Účastnili jste se někdy demonstrace?
?
?
?

Protestantská reformace

K dalším významným protestům nepochybně patří protestantská reformace. Proběhla v roce 1517 v Německu. Byla to tichá a uspořádaná protestní akce, při které se pomocí hřebíků přibylo na dveře německého kostela pojednání o zneužívání katolicismu. Hlavním protagonistou a osobou tohoto protestu je bezesporu Martin Luther. Hnutí, které následovalo po tomto protestu mělo v konečném důsledku katastrofální následky.

K dalším protestům lze zařadit například francouzskou revoluci, pád Bastilly nebo pochod Mahátmi Gándhího po indickém pobřeží. Protestů byla samozřejmě celá řada a pravděpodobně jich mnoho ještě bude.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články