Země, o kterých se tolik nemluví. Přitom jde o velmi zajímavé státy, které mají co nabídnout

Na Zemi je celkem 203 států. Mnoho z těchto zemí nám není příliš známých, přestože mají zajímavou historii nebo turisticky atraktivní destinace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existují také území se spornou otázkou suverenity jako Tchaj-wan, Kosovo, Albánie, Severní Kypr, Podněstří či Náhorní Karabach. Jedná se o prakticky nezávislé státy, které však postrádají mezinárodní uznání. Určitou singularitou územních nároků je také Smlouva o Antarktidě. Na její území si formálně klade nárok sedm států. Smluvně je však prohlášena za území mírové vědecké spolupráce, které nesmí být nikdy vojensky využito.

Vítejte v Bahrajnu a San Marinu

Plným názvem Království Bahrajn je ostrovní stát na jihu Perského zálivu a také nejmenší země oblasti. Ačkoli má toto území historii sahající tisíce let dozadu a zdejší zlatá éra byla v letech 2200–1600 před Kristem, je Bahrajn velmi mladý. Nezávislým státem je teprve 51 let. Během staletí se dostával do vlivu Persie, Portugalska, Británie a dalších. V roce 1971 ale vyhlásil nezávislost, krátce nato vstoupil do OSN i dalších organizací. Od té doby jen vzkvétá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Republika San Marino, někdy také Nejvznešenější republika San Marino, je 5. nejmenší stát světa, který je ze všech stran obklopen Itálií. Archeologické nálezy ukazují, že zde bylo osídlení už v 5. století před Kristem. Politickou entitou se země stala ve 13. století. Zajímavé je, že maličký stát byl cílem mnoha invazí, nikdy však neztratil svou suverenitu. Tři ikonické věže starého města – jsou také ve znaku – jsou odkazem jeho odolnosti.

Všichni jsou už v Mexiku a Ománu

Spojené státy mexické jsou federativní republika na americkém kontinentě. Drtivá většina území leží v Severní Americe, geopoliticky jde často o státy Střední Ameriky. Mexiko nemá oficiální jazyk. Přestože většina obyvatel mluví španělsky, bují tu 68 dalších řečí, většinou domorodých. Velká pyramida v Cholule je největší pyramidou na světě, dokonce větší než stavby v egyptské Gíze. Podle pramenů byla postavena pro aztéckého boha Quetzalcoatla.

Sultanát Omán je arabský stát na jihozápadě Asie, konkrétně na pobřeží Arabského moře a Ománského zálivu. Jde o nejstarší nezávislý stát celého arabského světa a dynastie Ál Saíd mu vládne už od roku 1744. Do začátku vlády sultána Kábúse roku 1970 šlo o jednu z nejtradičnějších a nejizolovanějších zemí. Podle odhadů tu lidé žijí minimálně 106 000 let, takže jde také o jedno z nejstarších lidských osídlení na celé planetě.

Výlet na Kypr a do Albánie

Kypr či Kyperská republika je třetí největší ostrov ve Středozemním moři a významná turistická destinace. Jde také o domov Commandarie, historicky nejstaršího doloženého vína s původní recepturou. Jeho původ lze vystopovat až do roku 2000 před Kristem a je zapsáno v Guinnessově knize rekordů. Francouzský král Filip o něm v roce 1223 prohlásil, že jde o „apoštola všech vín“. Jmenuje se podle regionu, kde je vyráběno.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Albánská republika je středomořský stát na Balkánském poloostrově, sousedí s Černou horou a Kosovem. Uvnitř republiky žijí jen 3 miliony lidí, mnohem víc jich žije jinde. Odhadovaná albánská diaspora je 7–10 milionů. Hrdinkou země je Matka Tereza, také jediná místní laureátka Nobelovy ceny. V roce 1967 byla Albánie vyhlášena prvním ateistickým státem světa. Náboženství bylo zakázáno a jeho projevy se trestají vězením od 3 do 10 let.

Do kolika z těchto zemí jste se v životě dostali?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články