„Krvavý orel“ – nejkrutější a zároveň nejčestnější způsob, jakým mohl být pravý Viking popraven

Vikingové milovali nájezdy a zabíjení, avšak ještě silněji uctívali své pohanské bohy, kterým přinášeli oběti do velké síně samotné Valhaly, často z řad svých mužů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vikingové, známí mořeplavci ze severu, kteří podnikali své výpravy od konce 8. století, byli vedeni Ragnarem Lothbrokem. Nedaleké státy vnímaly Vikingy jako krvežíznivé pohany zabíjející jen pro radost a zlato. Avšak legendární vůdce Ragnar toužil po skutečném bohatství. Dle historické ságy byl první, kdo podnikl nájezd mimo severské země a objevil úrodnou půdu. Taktéž se k němu pojí i posvátná poprava Vikingů. Ragnar se stal prvním člověkem, jenž udělal jarlovi „krvavého orla.“

Průběh krvavého orla

Oběť si měla lehnout na břicho, nebo zaujmout pozici v kleku. Poté kat nařízl kůži a svaly tak, aby se odhalila páteř. Následně se od ní sekerou oddělila žebra a ta se natočila do stran. Nakonec se vytáhly plíce a kůže se natáhla podél trčících žeber. Zmučené tělo mělo připomínat orla s roztaženými křídly. Pokud oběť nekřičela, duše viníka údajně odešla do Valhaly (obdoba křesťanského nebe). Jestliže však oběť křičela bolestí, Valhalu nikdy nespatřila a tělu zůstala jen prázdnota.

Skutečnost nebo fáma?

Přestože je „krvavý orel“ zmiňován v mnoha příbězích, neexistují žádné spolehlivé dokumentární zdroje, které by potvrzovaly, zda byl opravdu použit. Vikingové si nevedli žádné záznamy a všechny příběhy o nich se po staletí předávaly ústně, čímž se mohly snadno odchýlit od skutečnosti. Specialisté z Velké Británie však zjistili, že z anatomického hlediska byla taková poprava docela proveditelná. Zároveň také dobře zapadala do vikinských tradic.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pokud by rituál byl proveden neodborně, viník by zemřel velmi rychle na udušení. Pomalejší, ale o to bolestivější smrt by čekala na toho, kdo by potkal zručnějšího kata. Takovým byl v té době samozřejmě každý druhý. Dnes už by se mnoho podobných „odborníků“ nenašlo. Věda také předpokládá, že vykonavatelé rituálu používali k oddělení žeber od páteře kopí s háky. Níže se můžete podívat na populární scénu obřadu krvavého orla ze seriálu Vikingové. Jedná se o popravu jarla Borga vedenou jarlem Ragnarem.

Co podle vás cítil mučený při vykonávání obřadu?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články