Mnoho židů v bývalém Sovětském svazu nezahynulo ve vyhlazovacích táborech, ale zastřelili je členové speciálních komand. Brutální byl osud židů z Kyjeva.
Po útoku na Sovětský svaz v červnu 1941 začalo nacistické Německo na obsazených územích organizovat tažení proti židovskému obyvatelstvu, i když nejen proti němu. Využívalo k tomu jednotky Einsatzgruppen, což byly polovojenské jednotky spadající pod SS. Často měly za úkol působit v roli eskader smrti. Jedním z nejznámějších činů na počátku podzimu roku 1941 je hromadná vražda židovského obyvatelstva Kyjeva v rokli zvané Babí Jar.
Nacisté židy ze SSSR často stříleli
Ačkoli v myslích lidí je holokaust většinou spojen s vyhlazovacími tábory a plynovými komorami, pravdou zůstává, že asi čtvrtina ze 6 milionů židů při něm zahynula zastřelením. Plynové komory ve velkém začaly navíc vznikat až v roce 1942 po konferenci ve Wannsee. Ale na území SSSR začaly hromadné popravy židovského obyvatelstva již v létě 1941. V srpnu 1941 ve městě Kamenec Podolský členové Einsatzgruppen zastřelili přes 23 tisíc Židů.
V druhé polovině září 1941 se nacistickým vojákům podařilo dobýt Kyjev. Rudoarmějci ve městě zanechali řadu časovaných náloží, které o několik dní později explodovaly a zabily větší počet Němců. Událost se stala záminkou k represím a první na řadě bylo židovské obyvatelstvo. Ačkoli na mnoha místech byli židé nahnáni do ghett, v Kyjevě se nacisté rozhodli je hromadně zlikvidovat. Před válkou žilo v Kyjevě asi 160 tisíc židů, po obsazení jich tu stále desítky tisíc zůstávaly.
Nacisté po městě 28. září rozvěsili tisíce oznámení, na nichž židům přikazovali se druhý den ráno shromáždit se svými cennostmi, penězi, teplým oblečením a doklady. Tisíce židů uposlechly, protože za nedodržení pokynu jim hrozila smrt zastřelením. Mezi lidmi bylo velké množství dětí a starých lidí, protože nemohli uprchnout nebo bojovat v armádě. Členové Einsatzgruppen spolu s prapory SD, pořádkovou policií a ukrajinskou pomocnou policií je shromáždili a odvedli do rokle zvané Babí Jar.
Místo pracovního tábora čekala lidi smrt
Mnoho židů se shromáždění nebránilo, mysleli si, že míří do pracovních táborů. Ale v Babím Jaru vojáci všem sebrali doklady a spálili je. Pak začalo být jasné, že záměrem je hromadná vražda. Do skupin židů poté začaly nacistické jednotky střílet z kulometů a pušek. Masakr trval do večerních hodin, ale všechny židy se vojákům zabít nepodařilo a pokračovali ještě druhý den. Nakonec povolali buldozery a válečné zajatce, aby hromady mrtvol zahrnuli.
Podle oficiálně udávaných údajů během dvou dní nacisté v rokli zabili 33 771 židů. Údaje ale mohou být zkreslené, protože v dalších měsících byla rokle místem dalších masových poprav židů, partyzánů a dalších nepohodlných obyvatel. Odhaduje se, že zde mohlo být zabito 100 až 150 tisíc lidí. V současné době je Babí Jar pietním místem připomínajícím oběti holokaustu a vraždění druhé světové války.