V Anglii vykopali středověký biskupský palác ze třináctého století. Tak rozsáhlou stavbu nikdo nečekal

Archeologové našli v Anglii biskupský palác ukrytý pod zemí. Nález odhalil například středověkou keramiku nebo dávné krbové ohniště.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nečekaný objev se podařil stavební firmě, která byla najata na stavbu bungalovu v malém městečku v jihozápadní Anglii, přičemž nečekaně odkryla pozůstatky biskupského paláce. Jednalo se konkrétně o zděnou základnu, základy pro podlahy a krb. Potvrdil to mluvčí organizace starající se o zachování a správu míst anglického dědictví. Právě archeologové této organizace na nález dohlížejí a budou ho dále zkoumat.

Ruiny části paláce ze 13. století

Ruiny jsou nejspíš částí biskupského paláce datovaného do 13. století. Několik biskupů z Bathu a Wellsu vedlo na tomto místě stavební práce, včetně biskupa Drokensforda, který zde působil v letech 1309–1329, a biskupa Ralpha ze Shrewsbuty. Tento palác byl ale nejspíše založen krátce po roce 1256. Pracovníci firmy odkryli základy na malém kousku země, který patří penzionovanému bankovnímu úředníkovi Charlesi Polovi.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tomu je 81 let a chtěl si pro sebe postavit bungalov na zahradě svého domu, který měl v plánu následně prodat. Nález pro něj byl samozřejmě obrovským překvapením. Dle jeho slov bylo velmi vzrušující nalézt něco, co má opravdu význam, ačkoli ho průzkum a vyšetřování bude nejspíše stát kolem 15 000 liber a samozřejmě se oddálí stavba jeho domečku. O středověkých palácích v této oblasti už archeologové věděli z dřívějška.

Vědělo se o místě, celý rozsah byl neznámou

Z části proto, že brána ze 14. století vedoucí do paláce stále stojí. Jenže dokud nebyly odkryty tyto ruiny, nikdo nevěděl, kde se nachází zbytek rozsáhlé stavby. Panoval názor, že se stavba musí nacházet mnohem dále na východ, kde je velká stodola a rozlehlý otevřený prostor. Toto bylo poprvé, kdy byly skutečně nalezeny kamenné základy. Nově odhalené části ukazují dvě fáze vývoje stavby, na které se podílel biskup Ralph ze Shrewsbury.

iZdroj fotografie: Pixabay

Během jeho působení se v oblasti prováděly rozsáhlé stavební úpravy, které se nejspíš projevily i v právě objeveném místě. Ve zbytcích paláce byla nalezena keramika z 12. století a objeven byl i středověký krb, což je nejspíš pozůstatek chodby a kuchyňského bloku. Aktuálně tak nové naleziště hlídají majitel domu, archeologové, stavitel a architekt plánovaného bungalovu. Dalo by se říct, že nové archeologické naleziště si lepší dozor nejspíš nemohlo přát.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články