Proč je legendární věznice Alcatraz považována ze jedno z nejstrašnějších a nejkrutějších vězení na světě?

Vězení Alcatraz, známé také jako The Rock (Skála), je nesmazatelně zapsáno do historie. Nade vši pochybnost se jedná o nejslavnější věznici světa.

i Zdroj fotografie iStock
                   

Sláva tohoto zařízení už dosáhla tak daleko, že se Alcatraz stal synonymem pro místo, z nějž není úniku, podobně jako je Fort Knox pojmem pro cosi nedobytného zvenčí. Izolace tohoto vězení zcela vylučuje jakoukoli možnost úniku, a právě z toho plyne řada hororových příběhů a proslulost místa. Vězni, kteří sem přišli, věděli, že útěk je vyloučen. Ti, kteří to přece jen zkusili, našli místo svobody jen smrt. A to i vlivem proudů, které ztěžují plavbu.

Jeden vězeň, jedna cela

A publikum v Alcatrazu nebylo úplně obyčejné. Inteligence místních vězňů totiž dalece převyšovala průměrné hodnoty ve všech ostatních nápravných zařízeních. Jak tedy vypadal skutečný život v tomto proslulém vězení? Prvním pravidlem bylo: jeden vězeň na jednu celu. Alcatraz má dohromady 336 buněk, plocha každé z nich je 4 metry čtvereční. Uvnitř je palanda, umyvadlo a WC. Věznice měla ještě blok D, kde byly cely o něco větší.

iZdroj fotografie: Pxhere

Tam byli umístěni trestanci, kteří neměli povolené vycházky. A pro některé to bylo dokonce dobrodiní. Došlo totiž nejen k minimalizaci komunikace, ale také eliminaci jakéhokoli obtěžování. To znamenalo žádné flirtování a žádné hádky či konflikty. Druhým pravidlem bylo, že každý vězeň měl v Alcatrazu pouze 4 práva. Šlo o právo na oblečení, jídlo, přístřeší a lékařskou péči. Tu poskytovala místní ošetřovna v budově hned vedle věznice.

Za dobré chování mnoho výhod

Nešlo však jen o léčbu zranění, byl tu i zubař a psychiatr. Tvrdou prací a dobrým chováním si mohl vězeň získat právo chodit do knihovny, poslouchat rádio, hrát softball, šachy nebo chodit do kostela. Existovala i možnost korespondenčně studovat na Kalifornské univerzitě. To zahrnovalo na 20 různých kurzů od matematiky přes literaturu až po chov zvířat. Jakoukoli nespokojenost také uhasilo kvalitní jídlo o několika chodech včetně koláče.

iZdroj fotografie: Pxhere

Zajímavou strategii představovaly sprchy. Voda v zálivu měla jen asi 12 stupňů Celsia, vězni měli ovšem teplé až horké sprchy. Nebylo tedy možné se otužit, takže kdokoli chtěl uplavat, ve vnější vodě nepřežil. Pro nejzatvrzelejší vězně měl blok D šest cel, nejhorší se také říkalo striptýzová. Šlo o malou místnost pokrytou kovem, kde byla jen díra na odpad a splachování kontrolovala ostraha. Zde byl člověk nahý v chladu a tmě, matrace byla poskytována jen na noc.

Ticho, kontrola, připomínka

Jakmile Alcatraz začal plnit svou funkci, přibylo další zvláštní pravidlo. Vězni museli být v absolutním tichu a neexistovaly jiné zvuky kromě přijímání potravy. Konverzace byla možná jen na dílnách nebo na procházkách po dvoře – v sobotu a neděli odpoledne. Pravidlo ticha bylo zrušeno v roce 1937. Také korespondence byla přísně regulována. Byl povolen jeden dopis týdně a nesměl být delší než 2 stránky, a to jen pokrevným příbuzným.

Vězeň také nedostal originál odpovědi, kancelář dělala kopie, které si mohl vězeň přečíst. A jako vrchol střílela stráž každou noc na cíle. Šlo o figuríny, které byly umístěny podél pracovní cesty. Dokud kanonáda neskončila, nebylo možné usnout. Zasažené terče zůstaly na místech až do rána, takže je vězni jasně viděli. Šlo o další ukázku toho, že snažit se odsud utéct naprosto nemá smysl. Nejslavnějším vězněm Alcatrazu byl Al Capone.

Které další legendární věznice vás napadají?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články