Umělec proměnil vyřazené gigantické série encyklopedií na nečekané dílo. Vyřezal do nich několik metrů dlouhou 3D krajinu

Pro někoho to může působit jako barbarství, ale nutno uznat, že krajiny vyryté do knihy jsou skutečně okouzlující.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Guy Laramée
                   

Většina z nás používá knihy k výzdobě pouze tak, že je vystaví ve své knihovničce. Jenže jako v každém oboru činnosti se najdou lidé, kteří nějaký trend pozvednou na skutečné umění a profesionální úroveň. Jako třeba sochař, který do svazků knih vyrývá krajiny. Jeho zatím posledním počinem je zpracování 24 svazků Encyclopaedie Britannica. Rozsáhlé horstvo je poctou 244 letům historie této mnohosvazkové naučné řady.

Hory v knihách a z knih

Umělec Guy Laramée nazval tento počin Adieu, tedy Sbohem, přičemž jeho předchozí práce jsou v daleko menším měřítku. Většina jich také zahrnovala jen jednu knihu, i když se vyskytly i série. Skutečným knihomolům může při pohledu na likvidaci svazků krvácet srdce, ovšem tento způsob zpracování knih rozhodně není nijak barbarský. Vytvoření miniatur krajin právě destrukcí knihy vytváří určitou ambivalenci.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Guy Laramée

Laramée se ovšem neomezuje jen na krajiny, ačkoli jeho skulptury vychází prakticky výlučně z přírody. Najdeme tu hlavně hory, ale například i zřetelně bouřící mořskou hladinu včetně zpěněných vrcholků vln. Obvyklá témata jsou hory a jezera, řeky nebo jeskyně, vlny a ledovce. Stejně tak pouště či oázy. Všechny jsou vyřezané do těla starých knih, ze stránek a také obálky. Někdy se dokonce setkává téma knihy i sochy.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Guy Laramée

Občasná spojitost tématu

Příkladem souvislosti budiž socha Buddhy vyrobená z knih čínského původu, podobně je tomu třeba u japonských témat. V úvodu zmíněná Britannica se změnila spíše v univerzální hory než v nějaké konkrétní. Její první vydání vyšlo ve Skotsku v pouhých třech svazcích. Ty obsahovaly 2 500 stran a byly osvícenskou snahou o shromáždění všeho vědění lidstva. V roce 1911 bylo poprvé vydáno všech 29 svazků najednou v 11. vydání této série.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Guy Laramée

Právě tato verze se stala volným informačním zdrojem a základem pro virtuální encyklopedii Wikipedia. V některých českých knihovnách je 14. revidované vydání z roku 1929. Postupem času se změnila forma publikace. Například 15. vydání z roku 1985 zahrnovalo 32 svazků a od 90. let vycházela tato encyklopedie na CD. Roku 2012 bylo z ekonomických důvodů definitivně zastaveno vydávání tištěné verze.

Zdroj: WebUrbanist

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články