Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí

Archeologové se domnívají, že tunel pod měsíční pyramidou v mexickém Teotihuacánu může představovat podsvětí jako součást starověkého systému víry.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Tento údajně temný tunel byl nalezen pod Měsíční pyramidou, druhou největší stavbou ve starověkém městě (největší je Pyramida Slunce). Archeologové, kteří ji objevili, věří, že zrcadlí velké památky Teotihuacánců, a může představovat podsvětí v systému víry předkolumbijské éry. Jedná se o více než 2 000 let starou civilizaci, která předcházela Aztékům.

Tunely postavené v prastaré historii

Tunel působí opravdu rozlehle a sahá od centrálního náměstí, známého jako Plaza de la Luna, až k nedaleké pyramidě. Je přibližně 10 metrů hluboký a podobá se jiným tunelům, které byly nedávno objeveny. Takovým je např. tunel nalezený pod Chrámem opeřeného hada. Všechny tyto objevy však pochází z prastaré historie.

Elektrická odporová tomografie

Zatímco do tunelu se doposud nikdo nedostal, samotný objev byl učiněn pomocí metody známé jako elektrická odporová tomografie. Ta vytváří čisté snímky podzemních oblastí. Tým archeologů z mexického Národního institutu antropologie a historie používal tuto osvojenou techniku. S její pomocí výzkumníci přišli na mnoho zajímavostí z daleké minulosti.

iZdroj fotografie: Unsplash

Sloužila pyramida pro obětní obřady?

Dle pořízených záznamů byla Měsíční pyramida pravděpodobně používána pro lidské oběti a další rituály na základě studií lidských pozůstatků, nalezených na pohřebištích. Není však jasné, k čemu mohl tunel přesně sloužit. A archeologové plánují provést další výzkum, pomocí kterého by měli určit účel tunelu, a zda obsahuje více takových artefaktů.

Město s bohatou a nedoloženou historií

Badatelé věří tomu, že se tam ukrývá něco daleko většího, jelikož Teotihuacán byl dlouho velkým městem se složitou historii, z níž velká část ještě nebyla objevena. V tehdejší době se dokonce jednalo o jedno z největších měst v předkolumbovské Americe. Před úpadkem zde žilo více než 125 000 lidí.

Co dalšího se mohlo v pyramidě odehrávat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru