Jak kdysi ženy poznaly, že jsou těhotné: Pivní test i močení na obilí

Jak ženy kdysi poznávaly, že jsou těhotné? Místo těhotenských testů se používalo obilí, případně pak existoval pivní test. Úspěšnost těchto metod však byla sporná.

těhotné i Zdroj fotografie: Giovanni Battista Cipriani / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Těhotenské testy jsou v dnešní době naprostá samozřejmost, na kterou spoléhají téměř všechny ženy na světě. Jsou volně dostupné v lékárnách nebo drogeriích, kde si je můžete zakoupit při prvním podezření na těhotenství. V minulosti však ženy takovou možnost neměly. Mnohdy se tak musely spoléhat na opravdu bizarní způsoby, které s menší či větší přesností dokázaly odhalit, jestli jsou těhotné.

Těhotné ženy ve starověkém Egyptě

Stejně jako téměř všechny věci i první těhotenské testy mají své kořeny ve starověkém Egyptě. Starověcí Egypťané jako první přišli s myšlenkou, že s těhotenstvím ženy nějak souvisí její moč. V tomto ohledu se rozhodně nemýlili, i když ještě netušili, proč tomu tak je. Potenciálně těhotné ženy ve starověkém Egyptě měly močit na oddělené snopy ječmene a pšenice. Pokud klasy po několika dnech vzklíčily, žena byla pravděpodobně těhotná.

Podle toho, zda vzklíčil ječmen nebo pšenice, se následně určovalo pohlaví dítěte. Moderní vědci tuto metodu po staletích testovali a k jejich překvapení měla až 70 % úspěšnost. V jiných obdobích starověkého Egypta zase bylo ženám doporučováno, aby se naložily do kádě se zrajícím pivem. Pokud se ženě udělalo z výparů špatně, byla těhotná.

těhotné
iZdroj fotografie: Klaus Hoffmeier / Creative Commons / CC BY-SA
Moderní těhotenské testy dokáží zjistit váš stav během pár minut. V minulosti to měly ženy složitější.

Odborníci přes moč a kyvadlo

O moc lépe na tom nebyly ani ženy ve středověku. V té době se někteří lékaři specializovali na zkoumání lidské moči. Zkoumali především barvu a zápach moči, případně její chuť. Školený lékař dokázal podle těchto indicií určit, zda je žena těhotná. Zkoumání moči se však používalo také při běžném posuzování zdravotního stavu pacientů.

Další oblíbenou metodu představovalo kyvadlo. Většinou se používal snubní prstýnek zavěšený na provázku, který se přidržel nad břichem ležící ženy. U těhotné ženy mělo dojít k výrazným výkyvům kyvadla. Podle způsobu, jakým se kyvadlo hýbalo, se ještě určovalo pravděpodobné pohlaví dítěte. Úspěšnost těchto metod však není známá.

Těhotenské testy na zvířatech

Málokdo tuší, že těhotenský test, jak ho známe dnes, je poměrně mladý vynález. Počátky jeho vzniku pochází z 20. let 20. století. Tehdejší vědci zjišťovali, jakou reakci bude mít moč těhotné ženy s drobným živočichem. První pokusy probíhaly na králících, do kterých se injekcí vpravila moč zkoumané ženy. Zhruba po deseti dnech musel být králík zabit, aby následná pitva odhalila, zda je žena těhotná.

5letá dívka se stala nejmladší rodičkou na světě. Její těhotenství doprovázely děsivé okolnosti a spousta otázek

Pokud se u králičí samice objevily zvětšené vaječníky, žena byla těhotná. Tato metoda měla až 98 % úspěšnost. Ve 40. letech se místo králíků používaly žáby, které těhotenství ženy dokazovaly tím, že po pár dnech snesly vajíčka. Jednalo se o poměrně nehumánní metody, které však přivedly vědce k hormonu HCG, na jehož základě fungují moderní těhotenské testy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články