Kolem hrobky prvního čínského císaře se našlo dalších 20 terakotových válečníků. Jeden z nich je generál

Archeologové odkryli více jak 20 nových terakotových bojovníků. Jde o figury v životní velikosti, které mají chránit prvního čínského císaře v jeho posmrtném životě.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

O terakotové armádě se soudí, že sestává z 8 000 soch „bojovníků“, kteří se nachází ve třech jámách. Ty leží asi 1,5 kilometru na severovýchod od mauzolea císaře Čchina Š‘-chuang-ti (259–210 před Kristem), který v roce 221 před Kristem sjednotil Čínu. Archeologové zatím vykopali asi 2 000 těchto vojáků v životní velikosti, kteří byli pohřbeni s kušemi, kopími i meči. Některé ze zbraní jsou stále nedotčené, stejně jako jejich „majitelé“.

Slavný čínský císař sjednotitel

Čchin Š‘-chuang-ti se v roce 247 před Kristem stal králem Čchinu, což byl jeden ze států, který prahl po moci a půdě Číny. Po dekády se zvětšoval, až nakonec v roce 221 před Kristem ovládl i území ostatních států. Jeho rivalové byli poraženi a Čchin se stal čínským císařem. Historické texty se ovšem nezmiňují ani o terakotové armádě, ani o účelu, za jakým byla postavena. Mohlo jít o cestu, jak zvýšit panovníkův společenský status.

Hlavně proto, že po jeho smrti v roce 210 před Kristem byla celá císařská rodina přemožena vzpourou. Její strůjci se následně stali dynastií Chan, která se rozhodně snažila potlačit úspěchy prvního císaře. Moderní archeologové terakotovou armádu často vykládají jako sílu, která má Čchinovi sloužit v posmrtném životě. Nově objevení bojovníci se našli v „první jámě“, která obsahuje hlavně pěchotu a vozy. Několik soch jasně představuje generály.

Terakotoví bojovníci vcelku i na kousky

Podle fotek nově objevených vojáků by se dalo soudit, že jde výlučné o pěchotu a základní jednotky. Nicméně minimálně jeden z nich je nepochybně generál, i když jsou sochy na kousky. Experti je tedy budou restaurovat a sestavovat. I když se na stránkách samotného muzea nenachází žádné informace o nových nálezech, tento postup je uveden jako opakovaná metoda. Není to tedy rozhodně první případ, kdy byli tito bojovníci nalezeni rozbití.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sochy byly původně barevné a jsou vyrobené z pálené hlíny. Samotná hrobka patří mezi největší a také nejbohatší mauzolea na světě, současně má zcela jedinečnou konstrukci. Komory jsou součástí obrovského komplexu, který byl v polovině 90. let zmapován na 57 kilometrech čtverečních. Pozdější radarové průzkumy ukázaly, že plocha je téměř dvojnásobná, tedy 98 kilometrů čtverečních. Počet 8 000 soch pak už moc nepřekvapí.

Jaké další obrovské hrobky vládců vás napadají?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články