Hrad Houska a jeho děsivá historie: Pobývali na něm šílení vědci, má se v něm nacházet i brána do pekla

Hrozivý hrad Houska. Byli v něm nacisté, šílení vědci a údajně i vstup do pekla. Jak to ale bylo ve skutečnosti? Skutečný účel hradu je dodnes záhadou.

hrad Houska i Zdroj fotografie: MartinVeselka / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Gotický hrad Houska dodnes udivuje historiky i příchozí návštěvníky. Místní vestavená kaple funguje jako zátka, která má bránit pekelným mocnostem v úniku z pekla. Během druhé světové války ho obývaly jednotky SS, které chtěly místní pekelnou sílu využít ve svůj prospěch. Pozice hradu přitom nemá žádný strategický význam, a dokonce zde chyběl také přívod pitné vody.

Hrad Houska jako brána do jiných světů

Dodnes se nikomu nepodařilo určit přesné stáří hradu Houska. Výstavba původního románsko-gotického hradu začala pravděpodobně za vlády Otakara II. V pozdějších letech byl pak hrad přestavěn na renesanční zámeček. Původní podoba hradu však není známá. Už v polovině 9. století si však hrad Houska vysloužil své neblahé pojmenování „brány do pekla“ nebo „brány do jiných světů“. Podle legendy se měla pod hradem zatřást země a puknout skála. Puklina odhalila hlubokou díru, která údajně vede až do pekla.

hrad Houska
iZdroj fotografie: Tadehruska / Creative Commons / CC BY-SA
Hradní kaple podle legendy stráží bránu do pekla.

Peklo nesmí proniknout na povrch

K záhadě hradu Houska přispívá i jeho poloha. Hrady se kdysi stavěly na strategických pozicích a většinou sloužily k ochraně obývaného území. V blízkosti hradu se však v té době nevyskytovala žádná obydlená osada, kterou by bylo potřeba chránit. Nejednalo se ani o frekventovanou obchodní stezku nebo vojensky významný bod. Historikové tak dodnes netuší, jaký účel vlastně měl tento hrad mít. Jediné vysvětlení lze hledat v hluboké díře do pekla. Podle legendy byla přímo nad ní vybudována kaple, která měla pekelným mocnostem bránit v úniku na zemský povrch.

Na hradech britské královské rodiny se událo několik vražd. Údajně tam dodnes straší

Jediný svědek pekla to nepřežil

Naštěstí pro nás byli naši předci stejně zvědaví, jako jsme my, a sami se pokusili záhadu díry do pekla rozluštit. Podle legendy do ní spustili na smrt odsouzeného zločince, který si tak chtěl vykoupit svůj život. Už po chvíli však bylo slyšet jeho prosebné volání, aby ho vytáhli zpátky na povrch, že raději zemře, než aby byl ještě chvíli na tom strašném místě. Kronikáři popisují, že muž během krátké chvilky zestárl o třicet let a úplně se z celého zážitku pomátl. Zda hrad Houska opravdu hlídá bránu do pekla se však nejspíš nikdy nedozvíme.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články