Tajemství sochy Buddhy: Tomograf v ní odhalil až 180 skrytých předmětů

Soška Buddhy skrývá až 180 předmětů, některé z nich jsou více než překvapivé. Nikdo ale neví, jak a proč se tam dostaly, ani jak je dostat ven. Dávné tajemství tak zůstává skryto.

Buddhy i Zdroj fotografie: GTSPACE / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoliv se může zdát, že lidstvo už odhalilo všechna tajemství dávných věků, opak je pravdou. Svědčí o tom i nedávné odhalení pokladu, který se skrývá v japonské sošce Buddhy. Takzvaná Bódhisattwa s názvem Monju Bosatsu v sobě ukrývá na 180 různých artefaktů, o kterých doposud lidstvo nemělo ani ponětí. Jejich význam však zůstává stále skrytý.

Moderní technologie odhalily tajemství Buddhy

Socha Buddhy se už delší dobu nacházela ve starobylém japonském hlavním městě Nara. Vědci už měli delší dobu podezření, že by mohla skrývat nějaké tajemství. Teprve dnešní moderní technologie však dokázaly podstatu tohoto tajemství odhalit. Vědci nechali sošku naskenovat počítačovým tomografem, který odhalil, že je v podstatě úplně dutá.

Pořízený snímek navíc ukázal, že se v sošce skrývají různé artefakty. Jenom v hlavě Monju Bosatsu se jich našlo 30 a dalších 150 artefaktů ukrývá tělo sochy. Výzkumníci dokázali detekovat několik svitků a dalších předmětů. Soška přitom měří pouhých 73 centimetrů na výšku.

Buddhy
iZdroj fotografie: atsushi masegi / Creative Commons / CC BY-SA
Soška Buddhy ukrývá nevídané tajemství.

Buddha, Bódhisattwa a Monju Bosatsu

Větišna pojmů budhistické teologie je pro nás Čechy v podstatě neznámá. Pojďme si tedy objasnit, co jednotlivé pojmy znamenají a proč se jedná o zásadní objev. Začneme názvem Bódhisattwa. Tím se označují bytosti, které usilují o postavení Buddhy, ale samy se rozhodly nevstoupit do nirvány, aby mohly pomáhat obyčejným lidem. Monju Bosatsu je pak jméno jedné konkrétní Bódhisattwy, která lidem přináší své zvláštní schopnosti.

Monju Bosatsu bývá spojován s moudrostí. Vědci předpokládají, že ukrytí artefaktů do sošek představující konkrétní Bódhisattwu mělo dotyčnému člověku zajistit větší přízeň daného božstva. Tato praktika byla v celé Asii rozšířená především v 8. století našeho letopočtu, ze kdy pochází i tato soška Monju Bosatsu.

Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení

Artefakty zůstanou navždy skryty

Odhalení ukrytých artefaktů značně zvýšilo hodnotu sošky Buddhy. Právě proto se nejspíš nikdy nedozvíme, jaké konkrétní artefakty doopravdy ukrývá. Snaha o otevření by mohla sošku nenávratně poškodit, což nikdo nehodlá riskovat. Tajemství Buddhy tak zůstane nadále skryto.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články