Tajemná Mona Lisa: Žena na obrazu možná skutečně existovala a byla velmi krutá

Tajemná Mona Lisa. Žena na obrazu skutečně existovala, dobrou pověst ale neměla. Za jejím úsměvem se skrývá obrovská krutost. Jaká další tajemství ještě skrývá?

Mona Lisa i Zdroj fotografie: Public domain / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mona Lisa fascinuje vědce, malíře i širší veřejnost po celém světě už neuvěřitelných pět set let. Bez debaty se jedná o nejslavnější obraz geniálního renesančního malíře a vynálezce Loanarda daVinciho. Kolem portrétu se však dodnes rojí nejrůznější záhady a konspirační teorie. Nejvíce se například diskutuje o tom, kdo Mona Lisa vlastně je a co se skrývá za jejím tajemným úsměvem.

Mona Lisa nejspíš skutečně žila

Nejpravděpodobnější kandidátkou předlohy pro nejslavnější obraz světa je Lisa del Giocondo. Lisa byla ženou bohatého florentského obchodníka s hedvábím. Portrét měl u mistra Leonarda údajně objednat její manžel, který tím chtěl uctít její krásu. Další žhavou kandidátkou pak je Caterina Sforza, která v renesančním Miláně platila za femme fatale. Údajně byla velmi divoká, promiskuitní a krutá. Mezi akademiky se však objevují také teorie, že Mona Lisa ve skutečností není žena, ale muž. Podle jedné teorie představuje portrét mužského milence Leonarda daVinci, podle druhé se má jednat o jeho autoportrét.

Mona Lisa
iZdroj fotografie: Leonardo da Vinci / Creative Commons / CC BY-SA
Tajemný úsměv Mony Lisy je jen optickou iluzí.

Těhotenství i syfilis

Další velká tajemství se točí okolo jejího záhadného úsměvu. Moderní technologie potvrdily, že je Mona Lisa zahalena do velmi jemného, téměř průsvitného závoje, který tehdy nosily těhotné ženy nebo ženy, které právě porodily. Mnozí tvrdí, že právě tato skutečnost stojí za jejím nesmělým úsměvem. Ve skutečnosti se však nejspíš jedná o záměrnou optickou iluzi, díky které si pozorovatelé nemohou být jistí, zda se žena na obrázku skutečně usmívá nebo nikoliv.

Další záhadu následně představuje její obočí a řasy – respektive jejich absence. Podle některých teorií tím chtěl malíř vyjádřit, že byla žena ve skutečnosti nemocná. Nejčastěji se zmiňuje syfilis, který v té době nebyl nijak výjimečný. V tom případě by se skutečně mohlo jednat o krutou Caterinu Sforza, která na syfilis umřela.

Starověká Mona Lisa z Egypta zaplavila internet. Neuhodnete, kdo byl předlohou starověké malbě

Tajné kódy a šifry

Slavný obraz však skrývá mnohem více tajemství, než je na první pohled patrné. Mnohé z nich se vědcům podařilo odhalit pomocí moderních technologií, ale ani tak neznáme jejich pravý význam. Důkladné zkoumání obrazu například odhalilo různé kódy a šifry, které jsou do malby zakomponovány. V očích Mony Lisy jsou například patrná písmena L a V v pravém oku a písmena C a S nebo C a B v levém oku. Pravděpodobně se jedná o iniciály, které poukazují na tvůrce obrazu a jeho předlohu. Většinu tajemství si však Mona Lisa stále nechává pro sebe.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články