Z jakých prostředků žije britská královská rodina v přepychu aneb Kde pracují, o kapesném a daních

Mnoho lidí sleduje, jak luxusní životní styl vedou všichni členové britské královské rodiny. A někteří dokonce dumají nad tím, na čí úkor se tak vlastně děje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tato zvědavost vzplála zvláště po kontroverzi kolem prince Andrewa a nedávném odpojení Harryho a Meghan. Pár se totiž vzdal královských výsad a příjmů. To v lidech přirozeně vzbudilo touhu vědět, jak vlastně královská rodina pokrývá své nemalé výdaje. Záležitost je však mnohem složitější, než by se mohlo zdát. Královská rodina totiž v první řadě není zdaleka tak bohatá, jak by se mohlo zdát. Jak tedy funguje jejich finanční struktura?

Britská monarchie není vlastníkem půdy

Panovníci byli v minulosti vlastníky obrovských pozemků a také mnoha budov. To se změnilo roku 1760, kdy král Jiří III. převedl veškerý majetek na vládu. Od tohoto momentu ho královská rodina vlastní pouze nominálně, ve skutečnosti nevlastní nic. Přebytek příjmů těchto panství byl následně použit k plnění státní kasy. Monarchové nemohou disponovat pozemky či hrady a nemohou ani nic prodat, vše řídí nezávislá organizace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ta nese jméno Crown Estate a její web uvádí vlastnictví všech pozemků, hradů, masných farem, dolů a Windsorského parku. Výměnou za převod kontroly nad majetkem obdržel Jiří III. tzv. Civil List. Jde o zvláštní pevnou roční platbu, stejně jako dotace. Ty pokrývají osobní a diplomatické výdaje a údržbu královských paláců. Z těchto prostředků jsou placeni sluhové, oficiální akce a údržba sídel. Od roku 2011 pak existuje jediná platba, tzv. Sovereign Grant.

Příjmy z tradičních lokalit

V roce 2019 činila výše této platby v přepočtu 2,5 miliardy Kč. Je potřeba pochopit, že nejde o plat královny, ale o celkovou sumu na pokrytí veškerého provozu. Kromě majetku Crown Estate má královna soukromý majetek, například panství Sandringham a Balmoral, které zdědila po otci. Dále jde o cenné sbírky známek a uměleckých děl. Královna vlastní také vévodství Lancaster, známé jako Crown’s Secret Purse.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Elizabeth z něj ročně získává další desítky milionů dolarů, které jsou obvykle na výdaje ostatních členů rodiny. Ani královské šperky nepatří královně, nýbrž národu. Jedno z nejstarších vévodství je Cornwall, jehož účelem bylo poskytovat finance princům z Walesu. Spolu s dalšími zemědělskými, komerčními a rezidenčními objekty poskytuje princi Charlesovi v přepočtu zhruba 692 milionů Kč ročně. Má nárok jen na rentu, nemůže panství prodat.

Služba, práce, daně a kapesné

Členové královské rodiny nemohou zastávat jakékoli významnější funkce. Existuje ovšem tradice služby v britské armádě, kde svého času působili všichni následníci trůnu. Královna přiděluje prostředky na útraty princezen, vévody z Yorku a hraběte z Wessexu. Všichni další příbuzní musí pracovat bez ohledu na šlechtický původ. Například princezny Beatrice a Eugenie pracují v oblasti financí a poradenství. Eugenie rovněž pracuje v umělecké oblasti.

Povinností každého občana je zdanění, a královna Alžběta se z vlastní iniciativy rozhodla platit daně ze všech svých příjmů. Princ Charles se rozhodl ke stejnému kroku, a to s nejvyšší sazbou. Ve srovnání s jinými známými tvářemi britského království je královský majetek poměrně skromný. Loni dokonce královna vypadla ze seznamu 300 nejbohatších Britů. Koruna navíc nenakupuje firmy, akcie nebo podobné výdělečné subjekty, pouze je udržuje.

Jak vnímáte britskou královskou rodinu?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články