Housle, děsivý mučicí nástroj středověku. Roznášení drbů a klepů bylo tvrdě trestáno

Doslova „housle drbny“ byly variantou klády, do které se fixovaly ruce a krk trestance. Název housle pochází z pozice, kterou po uzavření zaujímaly ruce oběti.

i Zdroj fotografie: Uživatel Flominator / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Středověcí inženýři neměli k dispozici příliš prvků, dokázali s nimi ovšem vytvořit širokou škálu velmi nepříjemných nástrojů. Jedním z těch mírných byly i tzv. housle, anglicky „gossiper’s violin“. Název je velmi přesný, protože ruce s krkem uzavřené do jejich pevného sevření měly pozici perfektně shodnou právě s hudebním nástrojem. Případně to vypadalo, že se oběť zrovna chystá vyslat k nebi modlitbu. Na což nejspíš většina z nich pomyslela.

Pozměněná verze klády

Některé modely pojaly dokonce dvě ženy, které na sebe začaly během minut od uzavření dštít oheň a síru. Časem se dostavila úleva pro okolí, protože obě hádající se ženy odpadly únavou. Uvnitř kruhů byly někdy také hroty, které se zavrtávaly do zápěstí, čím víc sebou obě trestané mlely. Nešlo jen o trest pro hádající se ženy, ale také pro křivé přísahy a obecně šíření lží. Příkladem může být případ postarší obchodnice na středověkém tržišti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ta je zděšena, když zaslechne, že její konkurence okrádá lidi. U soudu se ovšem prokáže opak a ona tak musí odčinit svou vinu. Několik dní strávených právě v houslích poslouží nepochybně jako dobrá lekce. Její ruce jsou složeny dohromady a vertikálně sevřeny. Díky tvaru svorky se na ně navíc musí pořád dívat a nemůže odvrátit hlavu. Co si o takovém stavu může myslet? Co musí po celou tu dobu cítit? Urážku? Strach? Hněv na nespravedlnost světa.

Lekce v lítosti

Možná nakonec cítí, že není kompletně bezmocná? Možná chápe, že její pozice je symbolickým ztvárněním potřeby a nutnosti litovat svých činů? Velmi záhy ji začnou bolet lokty, naopak prsty a ruce budou ztrácet cit kvůli nedostatku krve. Žena se tak bude dívat na vlastní ruce s pochopením toho, že jí nepatří. Prostoupí ji strach, že už bude takto postižená po zbytek života. Bude prosit, aby byla zproštěna svého trestu a zachovala si obě ruce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Postupně zapomene i na jakýkoli hlad a žízeň a s koncem trestu se bude upřímně modlit se slzami v očích. Jakmile housle spadnou, drbna zažije nezapomenutelný okamžik obnovy krevního oběhu. Jak se budou nervy vzpamatovávat, ucítí tisíce drobounkých píchnutí. Ty prostoupí každý centimetr ochablých a umrtvených svalů. Podobný trest čekal i mizerné hudebníky, kteří svou hrou znechutili pány. Krutá doba, ten středověk, nemyslíte?

Zdroj: TortureMuseum

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články