Stonehenge opět přichází s dalším tajemstvím. Při dopravních úpravách byly odkryty starodávné hroby

Při stavbě kontroverzního tunelu poblíž ikonické stavby Stonehenge bylo objeveno naleziště starověkých předmětů.

i Zdroj fotografie: Freeimages
                   

Stonehenge, jedno z nejvýznamnějších míst britské historie, opět přichází s dalším tajemstvím. Při dopravních úpravách byly v jeho blízkosti objeveny starodávné hrobky, které mohou přinést nové poznatky o našich předcích. Mezi prehistorickou keramikou, pracovními nástroji a dalšími poklady byly objeveny také hroby, z nichž jeden vydal i pozůstatky dítěte.

Objevená hrobka

Více něž 4500 let staré ostatky mohou sloužit jako důkazní materiál, ze kterého budou vědci zkoumat způsob života tehdejšího obyvatelstva, jež se podílelo na postavení neolitické památky Stonehenge. Matt Leivers, vědecký pracovník z archeologického ústavu ve Wessexu, dodává, že vykopané předměty poskytnou podrobnější obraz o tom, jak lidé v okolí Stonehenge žili a co dělali.

iZdroj fotografie: Freeimages

Archeologické nálezy zcela jistě pozastaví hojně diskutovanou stavbu tunelu. Podle mnohých je nová podzemní silnice naprosto zbytečná a výrazným způsobem zasáhne do fungování jedné z nejstarších a nejzachovalejších středověkých krajin vůbec. I když s největší pravděpodobností ke zrušení stavby nedojde, výzkumníci mají alespoň dostatek času na prozkoumání tamní půdy, která neustále odkrývá nová tajemství.

Obavy o ztrátu vykopávek

Objevují se však i názory, že stavba nového tunelu je nezbytná. V současné době vede kolem Stonehenge rušná silnice a vedení celého projektu argumentuje tím, že nová infrastruktura zbaví slavnou stavbu nadměrné dopravy a hluku. Zlí jazykové tvrdí, že vykopání základů zcela poničí archeologické naleziště.

iZdroj fotografie: Freeimages

To by znamenalo, že ztratíme možnost zkoumat předměty, které poskytují výpovědi o minulém životě našich předků. Stavební firma ale přichází s tím, že celá práce bude provedena velmi citlivě a s respektem vůči pozůstatkům. Inženýři nastavili proces tak, aby se kopalo co nejhlouběji a co nejdál od hlavního epicentra archeologických vykopávek.

Zdroj: Science News

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články