Malý bronzový disk datovaný do 15. nebo 16. století se dlouho skrýval mezi tisíci dalšími artefakty. Prozradil se svou magičností.
Jeho příběh však ukazuje, že každý starověký artefakt stojí za opakované zkoumání. Tento kruh totiž skrýval tajné poselství, které jen čekalo na správný postup odhalení. Perfektně vyleštěný bronzový povrch disku se dal za běžných okolností použít prakticky jako normální zrcadlo. Dlouho však nikoho nenapadlo ho prosvítit. Dvě badatelky se tedy vydaly přímo do skladu a po několika pokusech tajemství disku doslova vysvitlo.
Zrcadlo, zrcadlo starověké
Když se na něj podíval normální člověk s netrénovaným okem, vypadal bronzový plát naprosto běžně. Jenže všem na očích se skrývalo neuvěřitelné tajemství. „Kouzelné zrcadlo je staré umění, které pochází z času dynastie Chan. Ta vládla v letech 206 až 220 před Kristem,“ uvedlo muzeum. Leštěný bronzový disk má po straně vzor a lesklý povrch se dá použít jako zrcadlo. Když se v něm odrazí jasné světlo, promítne se obraz na zeď.
Kurátorka muzea východní Asie Hou-mei Sung zkoumala právě tato tzv. magická zrcadla. Narazila při tom na kousek, který vypadal podobně jako ty, které znala z japonské éry Edo. Disk z Cincinnati se vyznačoval komplexnějším stylem čínských znaků, což zahrnovalo dohromady 6 písmen. Konkrétně jméno Amitábha Buddha. „Bylo to opravdu čiré štěstí nebo osud,“ řekla Sung Artnet News. „Chtěli jsme ten bronzový kus vystavit v galerii.“
Dvě odbornice ve skladišti
„Jen tak ze zvědavosti jsem ho přitom chtěla vyzkoušet.“ Tudíž se Sung rozhodla pozvat expertku na konzervaci do skladu muzea. Na podezřelém magickém zrcadle pak vyzkoušely silné světlo. „Požádala jsem ji, aby na něj namířila silné a soustředěné světlo,“ sdělila Sung 7news. „Takže jednoduše použila baterku na mobilním telefonu a fungovalo to.“ Po několika pokusech se na zdi před nimi objevilo tajemství o velikosti 22 centimetrů.
Na světě jsou přitom zatím jen 3 další muzejní instituce, které vlastní magické zrcadlo s buddhistickou tematikou. „Bylo to velmi vzrušující,“ dodala Sung. Expertka má nyní za úkol dalším výzkumem zjistit, jestli zrcadlo pochází z Číny, nebo Japonska. Věří ale, že půjde o první možnost. Sung podotkla, že sběratelé z celého světa, případně instituce, mohou vlastnit ještě víc těchto a podobných artefaktů, aniž by vůbec věděli o jejich tajemstvích.
Zlatá éra čínské historie
„Tito lidé ani nevědí, že jsou ty disky skutečně magické.“ Buddhovo zrcadlo je nyní přemístěno do muzea Cincinnati. Vláda dynastie Chan je považována za zlatou éru čínské historie. I v současné době se většina čínského etnika identifikuje jako Chanové. Založil ji roku 206 před Kristem Liou Pang. Čtyři roky předtím zemřel první čínský císař a vlády se zmocnil eunuch Čao Kao, který dal popravit legitimní následníky trůnu.
Kromě likvidace 12 bratrů také zfalšoval císařovu závěť. Nařídil v ní nejstaršímu synu spáchat sebevraždu a dědicem určil druhého. Ten byl zcela neschopný a Čao ho velmi lehce ovládal. Po celé říši se však bouřilo obyvatelstvo včetně úředníka, který následně vybudoval armádu vzbouřenců. Tato skupina zaútočila na palác, eunucha popravila a velitel Liou Pang se prohlásil císařem. Jeho syn panoval sice slabě, jednotu Číny ale udržel.