Ani Lenin neznal tajný význam srpu a kladiva, jež jsou ikonami socialistické revoluce

Jde o jedny z nejznámějších politických symbolů světa i historie. Srp a kladivo používalo komunistické hnutí a dvojice byla ikonou Sovětského svazu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Základním významem symbolu byla dělnicko-rolnická solidarita. Toto zjištění nevyžaduje žádné zvláštní detektivní nadání, pod povrchem se ovšem skrývají ještě sekundární zprávy a poselství. A jejich vlákna sahají až do starověké mytologie včetně svobodného zednářství. Dělnická hnutí vyrostla z myšlenek Karla Marxe a v té době motiv srpu a kladiva ještě neznala. Rozšířil se teprve v posledních desetiletích 19. století.

Dnes známý koncept přišel až později

Marxistická organizace používala na úplných počátcích svého působení symboly kladiva a dvojitého pluhu. Objevily se i motivy vidle-kladivo a hrábě-kladivo. Socialisticko-republikánská Irská občanská armáda například používala coby odznaky pluh s mečem a také osmicípou hvězdu. Jakmile v roce 1917 převzali bolševici moc v Rusku, její vůdci chtěli posvětit nový stát velkolepým, úderným a také snadno zapamatovatelným erbem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vladimir Iljič Lenin a lidový komisař odpovědný za výchovu bolševiků Anatolij Lunačarskij proto vypsali soutěž pro výtvarníky. Vítězný koncept přišel od 33letého ruského malíře Jevgenije Ivanoviče Kamzolkina. Ten v dubnu 1918 představil právě srp a kladivo. Návrh byl přitom původně plánován jen jako ozdobný prvek během oslav 1. máje. Pluh na srp pak změnil ze zcela prostého důvodu – kreslil se snadněji, logo šlo tedy snadno provést a dalo se lépe zapamatovat.

Požehnán znak s více významy

Jen za pár měsíců tomuto konceptu požehnal i Pátý celoruský sjezd sovětů. Nově vzniklá obří komunistická státní konference ho v roce 1923 přijala za svůj. Byl tedy přijat v podobě tzv. sovětské vlajky a státního znaku vedle rudé hvězdy. Podle některých kulturních historiků však do tohoto symbolu vložil jeho autor i další, zcela skryté významy. Z nich plyne také skutečný názor jeho tvůrce na bolševiky, protože Kamzolkin nebyl dělnickým příkladem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pocházel totiž z bohaté kupecké rodiny a s komunistickými myšlenkami tedy nijak zvlášť nesouzněl. Byl však brán za hluboce věřícího člověka, současně byl 10 let členem zednářské lóže Leonarda da Vinciho. Mohl tak pečlivě studovat starověké symboly a jejich významy. Kombinace srp-kladivo je obdobou základních zednářských motivů, tedy dláta a kladiva. Ty představují konkrétní cíl a jeho splnění, ačkoli pohled evropských mytologií je odlišný.

Řekové, Slované a další znaky

V našem kontextu jde hlavně o agresivní a odhodlanou mužskou sílu. U Řeků je bohem kovářů Héfaistos, bůh světla a ohně. U Slovanů zase Svarog a u Germánů pak bůh hromu Thór. V čínské a hinduistické tradici pak kladivo ztělesňuje vítězství dobra nad zlem. Mnoho náboženských tradic pak naopak srp bere jako symbol zla a zkázy. Středověká Evropa například původně personifikovala smrtku právě se srpem, nikoli s dobře známou kosou.

Vybral je tedy tvůrce kvůli těmto významům? Jde samozřejmě jen o domněnku, kterou umělec (zesnul v roce 1957) nikdy nepotvrdil ani nevyvrátil. Oba symboly se na mnoha místech nachází i dnes, tedy 30 let po pádu východního bloku. Obsahuje je například vlajka Komunistické strany Číny. Něco najdeme i v rakouském státním znaku z roku 1919. Černý orel drží v jednom spáru srp, ve druhém kladivo. Mají ukazovat na rolníky a dělnictvo.

Jaký další politický symbol se vám zaryl do paměti?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu