Byli potrestáni za to, co neudělali: Někteří dostali trest smrti, jiní kvůli tomu spáchali sebevraždu

Od chvíle prvních soudů a vězení existuje nespočet lidí potrestaných za to, co nikdy nespáchali. Důvodů je vícero – od chybných důkazů po nespolehlivé svědky.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Nejsou to jediné faktory, ale ty nejčastější. Svědectví z donucení nebo pod náporem emocí, které zkreslují vzpomínky. Nedbalé zajištění důkazů či jejich vyhodnocení. Není těžké si představit, že i malý detail může mít zcela devastující následky. V některých případech zaplatili nevinní cenu nejvyšší. V jiných šlo „jenom“ o roky nebo i desítky let strávených za mřížemi. A ztracený čas s blízkými jim už nikdo nikdy nevrátí.

Yoshiyuki Kono

Dne 27. června 1994 zaútočili v japonském Matsumoto teroristé pomocí jedu. Šest lidí zemřelo, několik dalších bylo zraněno. Podle novin měl být nositelem jedu Kono, prodejce strojů, který žil v okolí místa útoku. Obvinily ho noviny i média, ačkoli neexistoval jediný důkaz, který by ho se zločinem spojoval. Později se ukázalo, že útoky spáchal kult Aum Shinrikyo. Velitel policie se později Konovi za celou věc veřejně omluvil.

Sally Clark

Britská právnička byla obviněna z vraždy svých dvou novorozených synů. Byla usvědčena roku 1999 a odsouzena na doživotí. Na odvolání ji později soud v roce 2003 zprostil viny. Svědectví bylo odmítnuto kvůli chybnému posudku a nedostatku důkazů. Případ získal mimořádnou pozornost médií. Kromě času ve vězení také přišla o své děti, které mohly obě zemřít naprosto přirozeně. Sama byla nalezena mrtvá ve svém domě ve věku 42 let.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hamid Hayat

Byl zatčen během šílenství po útocích z 11. září a falešně obviněn z poskytování podpory teroristům. Měl jim dodat materiál z vojenského tábora v Pákistánu. V roce 2005 byl zatčen a odsouzen k 24 letům vězení. Případ byl kontroverzní hlavně kvůli nedostatku důkazů. Obhajoba namítala, že jde o rasový motiv a Hamid byl cílem kvůli své víře. Zproštěn viny byl v roce 2019, tedy „jen“ po ztracení 14 let svého života za mřížemi.

Paul House

V červnu 1985 byla Carolyn Mundey znásilněna a zavražděna ve svém domě v Union County v Tennessee. O rok později byl zatčen Paul House, který žil ve stejném místě. Navzdory nedostatku důkazů byl shledán vinným a odsouzen k smrti. Dalších 20 let bojoval za dokázání své neviny. V roce 2006 byly prezentovány nové důkazy, které ukazovaly na jiného pachatele. DNA nakonec ukázala, že zločin nespáchal on, ale manžel Carolyn.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Timothy Evans

Welšan žijící v Londýně byl obviněn z vraždy své ženy a dcery a popraven v roce 1950. I když poskytl alibi, byl shledán vinným. Roli hrála hlavně svědectví, která byla později shledána falešnými. Reálně je totiž kompletně sepsala policie a Evans je měl jen podepsat. Skutečným pachatelem byl sériový vrah a nekrofil John Christie, který žil ve stejné budově. Předtím proti Evansovi svědčil a později mu bylo dokázáno nejméně šest vražd žen.

Derek Bentley

V prosinci 1952 byl v Londýně zastřelen policista, když reagoval na oznámení loupeže. Podezřelí Christopher Craig a Derek Bentley byli oba na místě zatčeni. Smrtící ránu vystřelil Craig, ale Bentley byl stále obviněn jako komplic. Byl obviněn z vraždy a odsouzen, ačkoli ho se střelbou nespojovalo nic kromě jednoho prohlášení při zatýkání. Když policista požádal Craiga o zbraň, Bentley řekl: „Dej mu ji.“ To prý byl jasný popud ke zločinu.

Derek byl v roce 1953 oběšen, v roce 1998 obdržel posmrtnou omluvu.

Jaké další případy vás napadají?

Zdroj: TopTenz
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
Události247.cz
Události247.cz
Putin dělá z Běloruska evropskou Severní Koreu, myslí si experti
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem
adbz.cz
adbz.cz
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat