Sex, moc a politika: Jak Seymourovo skandální chování málem zničilo nevinnou a mladičkou Alžbětu I.

Královna Alžběta I. se nikdy nevdala. Roli v tom nejspíše hrálo nejen to, že její otec nechal popravit její matku, ale také nepříjemný zážitek z dospívání.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Alžběta I. byla sice jednou z nejdéle vládnoucích anglických panovnic, ale od prvního nadechnutí až do své smrti byla obklopena nepřáteli, kteří ohrožovali její korunu i život. V Alžbětině mládí se odehrálo několik incidentů, za něž jejich původce zaplatil hlavou, a nechybělo mnoho a byla by poškozena i pověst a postavení a možná i ohrožen život budoucí anglické královny.

Alžběta pod sexuálním nátlakem

Alžběta I. byla dcerou druhé manželky Jindřicha VIII. Anny Boleynové, otec však nechal její matku popravit a Alžbětu prohlásil za nelegitimní. Přesto však později dosedla po smrti svého bratra a sestry na anglický trůn. Královnou se stala ve svých 25 letech. O více než dekádu dříve však dospívající princezna Alžběta pravděpodobně čelila milostným nátlakům Thomase Seymoura.

Seymour byl bratrem jedné z jejích nevlastních matek, Jane Seymourové, a manželem jiné z nich, Kateřiny Parrové. Téměř vše, co je o tomto případu známo, pochází od Alžbětina služebnictva. Konkrétně od Kat Ashleyové a Thomase Parryho, kteří následně o případu vypovídali v roce 1549 v reakci na vyšetřování, zda se Seymour nepokusil tajně s Alžbětou oženit.

Žádost o ruku Alžběta odmítla

38letý Thomas Seymour požádal dopisem tehdy třináctiletou princeznu Alžbětu o ruku v únoru 1547, tedy měsíc po smrti jejího otce Jindřicha VIII. Seymour se pravděpodobně domníval, že sňatek s Alžbětou posílí jeho mocenské postavení. Alžběta jeho nabídku elegantně odmítla, rovněž dopisem, s tím, že je příliš mladá a že bude dva roky truchlit po svém otci. 

služebná renesance iZdroj fotografie: Depositphotos

Zhruba do měsíce po obdržení jejího odmítnutí se Thomas Seymour oženil s Kateřinou Parrovou, vdovou po Jindřichu VIII. a Alžbětinou nevlastní matkou. Kateřina do něj byla zamilovaná již před sňatkem s Jindřichem, ale je možné, že si ji Thomas vzal, aby se sblížil s Alžbětou. Téměř přesně v této době začala Alžběta žít s Kateřinou. Brzy poté se Thomas ke své nové ženě přestěhoval.

Nevhodné návštěvy v pokoji mladičké Alžběty

Podle svědectví, která podali Alžbětina vychovatelka a společnice Kat Ashleyová a Thomas Parry, začala Alžběta od června 1547, během několika dní po Seymourově příjezdu, přijímat jeho nevyžádané ranní návštěvy. Údajně ji lechtal, poplácával a jinak ji obtěžoval. A to vždy ještě v nočních úborech. Když se Alžbětě podařilo vstát dostatečně brzy a obléci se, popřál jí dobré ráno a pak šel dál. Ashleyová uvedla, že ji jeho návštěvy začaly znepokojovat, a tak časně ráno chodila do pokoje své paní, ale Seymour ve svém chování pokračoval. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dvakrát se k němu údajně připojila i jeho žena, Kateřina Parrová. Jednou lechtali čtrnáctiletou dívku v posteli. Při jiné příležitosti Seymour jednoho podzimního dne zápasil s Alžbětou v zahradách v Hanworthu, přičemž Kateřina byla poblíž. Seymour roztrhal Alžbětinu róbu na kusy, zatímco ji Kateřina držela. Není jasné, zda Kateřina Alžbětu držela na zemi, nebo ji chránila před Thomasem. Tak jako tak byla Alžběta brzy ze společné domácnosti odeslána pryč poté, co Kateřina přistihla svého muže, jak dívku drží v pevném objetí.

Seymour byl popraven

Kateřina však brzy poté zemřela a Thomas se údajně pokusil o sňatek s Alžbětou znovu. V lednu 1549 byl Seymour zatčen za pokus o únos krále (Alžbětina bratra), sňatek s Alžbětou bez souhlasu rady a za pokus učinit se de facto králem. Ashleyová a Parry byli vyslýcháni, aby bylo objasněno, zda v tom celém má prsty i sama Alžběta. Díky jejich svědectví a vlastní duchaplné obhajobě se Alžbětě podařilo zbavit se viny a Seymour byl 20. března na Tower Hill sťat.

Ačkoli se ukázalo, že Alžběta je v intrikách a spiknutích nevinně, celá aféra jí přinesla jisté vystřízlivění. Přestože jí bylo teprve 15 let, byla považována za potenciální hrozbu. Seymourův skandál se tak nebezpečně přiblížil tomu, aby pošpinil její pověst a ukončil její život. Mnozí historikové považují tuto událost za jednu z nejformativnějších epizod v Alžbětině životě. Přesně jí ukázala, jak nebezpečná může milostná hra či flirt být. A také jak důležité je mít na veřejnosti zcela neposkvrněnou pověst. Lekce, které si s sebou nesla po zbytek života.

Jak si myslíte, že celá situace Alžbětu ovlivnila?

Zdroj: HistoryHit
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články