Holandské sestry se už v pubertě staly metlou nacistů a kolaborantů. Měly propracovanou taktiku

Během druhé světové války existoval v okupovaných zemích Evropy ozbrojený odboj proti okupaci. Nepotlačily ho ani tvrdé represe nacistů.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Nizozemí / Creative Commons / CC0
                   

Když v roce 1940 nacisté obsadili Nizozemsko, okamžitě se zrodilo odbojové hnutí. Holanďané patřili mezi velmi aktivní odbojáře a mnozí z nich za svoje počínání zaplatili životem. Ovšem existují dvě členky odboje, které se běžné představě takového člověka vymykají. Jde o sestry Freddie a Truus Oversteegenovy. K odboji se přidaly v podstatě ještě jako děti, ale staly se úspěšnými zabijáky nacistů a jejich kolaborantů.

Odbojářky od začátku okupace

Když začala okupace, bylo mladší Freddie jen 14 let, její sestra byla o dva roky starší. Jejich matka, přesvědčená komunistka, je vychovávala k víře v nezávislost a svobodu. Matka pomáhala židovským uprchlíkům, do čehož se dívky zapojily. A také rozvážely a vylepovaly různé letáky a noviny, za což by jim v případě dopadení hrozila smrt. Pomáhalo jim, že vypadaly mladší, proto je vojáci a policisté často nepodezírali.

V roce 1941 za nimi a jejich matkou přišel velitel odbojové skupiny ve městě Haarlem na severu Holandska, aby sestry zverboval. Souhlasily a dozvěděly se, že jejich činnost by měla být nyní naprosto jiná. Jejich úkolem měly být sabotáže jako vyhazování mostů a železničních tratí. A zabíjení nacistů, ale i Holanďanů, kteří s nacistickými okupanty spolupracovali. Ačkoli s něčím takovým sestry neměly zkušenosti, ukázalo se, že jejich výběr byl neobyčejně dobrá volba.

Své oběti svedly a vylákaly do lesa

Dodnes se neví, kolik nacistů a kolaborantů obě dívky zabily, protože dívky o tom po válce příliš nemluvily. Je známý případ, kdy Truss měla svést důstojníka SS a vylákat ho do lesa, kde ho jiní odbojáři zastřelili. Později podobné mise vykonávaly dívky samy. Někdy své oběti svedly, vylákaly na odlehlé místo a poté zabily. V jiných případech je měly zastřelit třeba když jely na kole, případně pronikly do jejich domovů.

iZdroj fotografie: Public Domain

V roce 1943 se k sestrám připojila další členka holandského odboje – Hannie Schaftová, která je známá jako „dívka s červenými vlasy“. Dohromady vytvořily velmi efektivní sabotážní buňku. Ví se, že Hannie spolu s Truss zabily v březnu 1945 policistu a člena kolaborantské NSB Willema Zirkzeese. Hannie ale byla 21. března nakonec zadržena při distribuci odbojářských novin a 17. dubna, tedy jen několik dní před koncem války, popravena.

Sestry Oversteegenovy i přes svoji nebezpečnou činnost válku přežily. Truss se stala malířkou a sochařkou a obě sestry aktivně působily v nadaci pojmenované podle jejich přítelkyně Hannie Schaftové. Na jejich činy se málem zapomnělo, ale nakonec byly v roce 2014 vyznamenané Mobilizačním válečným křížem. Obě sestry zemřely ve věku 92 let.

Jací dětští odbojáři se mohou vyrovnat sestrám Oversteegenovým?

Zdroj: History
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
Události247.cz
Události247.cz
Olomoucké tvarůžky musely z pultů kvůli plísni. Do prodeje se jen tak nevrátí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecko má vlastní balistickou raketu Tayfun, doletí i přes 500 km a může být základem pro raketu s dosahem 2 500 km
adbz.cz
adbz.cz
Nevýrazný řadový dům proměnili na skvost umění. Zachoval si přitom původní viktoriánskou část