Akt šílenství, který nemá obdoby: Před 45 lety donutil Jim Jones svou sektu o 909 členech k hromadné sebevraždě

Ať už dobrovolně nebo z donucení, v osudný den vypila obří skupina lidí smrtelný nápoj. Událost v Jonestownu je dodnes známá jako největší hromadná sebevražda v historii.

Jim Jones i Zdroj fotografie: Nancy Wong / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Těžko by si kdo představil, že Jim Jones, kdysi ještě jako reverend, svou mocí ovlivní tolik lidí a do jakých rozměrů nakonec ona moc vygraduje. Usměvavý a přátelský chlapec to v dětství rozhodně neměl jednoduché. Otec byl alkoholik, matka zase nedokázala svému synovi zajistit důstojné dětství. Co nenašel u svých rodičů, snažil se najít v Bohu. Během studií byl hlasitým zastáncem práv černošské komunity a po studiích se stal kazatelem. Nakonec založil i vlastní křesťanské společenství, které pojmenoval Křídla vykoupení, později známé jako Chrám lidu. 

Kazatel v roli vlka, stoupenci v roli oveček

Jim Jones si dokázala na svou stranu získat téměř každého. Byl charismatický a měl velmi působivé rétorické schopnosti. Není tak divu, že si dokázal získat důvěru svých posluchačů. Netrvalo dlouho a brzy se skupinka o 80 lidí rozrostla až na 10 tisíc aktivních členů. Na první pohled hrdina, který bojuje proti předsudkům, rasismu a chudobě, ve skutečnosti však šílenec s ďábelským plánem. Během následujících let založil samostatnou kolonii v Kalifornii a své stoupence donutí k prodeji majetku a svěření veškerých finančních prostředků do jeho rukou. Stoupenci kupodivu neprotestují a s velkým přívalem peněz a zvyšující se mocí tak roste roste i chuť. 

Jonestown iZdroj fotografie: Theknightwho / Creative Commons / CC BY-SA

Jones se začíná označovat za reinkarnaci Ježíše Krista a Lenina a za zdmi celé komunity se začínají odehrávat opravdu podivné věci. Na veřejnost se dostávají informace o vymývání mozků a také týráním členů sekty. 

Není cesty zpět

Pád sekty nehodlá Jones dopustit a okamžitě ji v roce 1978 přesouvá daleko od amerických úřadů, do jihoamerické Guyany. Kolonie s novým jménem Jonestown však místo slíbeného ráje pro žití funguje jako vězení pro více než 900 svěřenců, které si Jones dokázal získat na svou stranu. Po čase však jeden z nich utíká o děsivých informacích se okamžitě dělí na příslušných místech. Situaci se rozhodl řešit kongresman Ryan spolu s novináři a svými spolupracovníky, tím si však nevědomky podepsal ortel smrti. Jones byl na celou situaci připraven a své ovečky pečlivě naočkoval. 

Jonestown iZdroj fotografie: Karl Forsenn / Creative Commons / CC BY-SA

Od většiny členů se tak novináři dozvídají, jak perfektně se jim vlastně žije. Sprostou lež pak vyvrátí jeden z členů sekty, který kongresmanovi předává vzkaz „Dostaňte nás odsud!”. 

Sebevražda nevídaných rozměrů

Kongresman Ryan se zraněním unikne pokusu o ubodání a společně s novináři okamžitě nasedá do automobilů a snaží se co nejrychleji místo opustit. Ozbrojená hlídka Jonese mu však nedá jedinou šanci. Šílenýž plán vůdce sekty se bortí jako domeček z karet a své stoupence tak donutí vypít nápoj se směsí kyanidu a sedativ. Kdo odmítne, ten je postřelen. Během pár minut je země pokryta stovkami těl a mezi nimi i Jones, který si nakonec prostřelil hlavu. Celkový počet obětí se vyšplhal na 909. Podle Jonese šlo o akt revoluční sebevraždy proti nehumánnímu světu. Ve skutečnosti však nešlo o nic jiného, než o akt šílenství, který v historii nemá obdoby. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články