Proč Putin vždy chodí s pravou rukou u těla, jako by ji měl přilepenou: Nejde o náhodu

Od začátku konfliktu na Ukrajině se stal prezident Ruské federace terčem desítek rozborů a úvah. Jedním z témat je i jeho zvyk držet si pravou ruku neustále pevně u těla.

i Zdroj fotografie: Oficiální stránky ruského prezidenta / Creative Commons / CC BY
                   

Zvláště během pohybu a vedle dalších prezidentů nebo státníků tento Putinův návyk dosti vynikl. Protože se ruský prezident nachází ve středu většiny scénářů týkajících se Ukrajiny, našlo se dost verzí, jak tuto skutečnost vysvětlit. Vědci z různých oborů tudíž do detailů rozebírali každý záběr Vladimira Putina, který během chůze hýbe pouze levačkou. Jeho pravačka připomíná kovboje s rukou neustále připravenou k tasení a výstřelu.

Ruka, která se při chůzi ani nehne

Pokud jste tuto skutečnost ještě nezachytili, jde o to, že ruský prezident Vladimir Putin má při chůzi pravou ruku přitisknutou k tělu a pohybuje jen levou. Bádání uveřejněné v roce 2015 došlo k závěru, že by se mohlo jednat o projev Parkinsonovy choroby. Nicméně ruský prezident pak svou kondici ukázal cvičením juda, zvedáním činek a dalšími aktivitami. Tato diagnóza byla tedy vyloučena. Nicméně projev se u něj objevoval i nadále.

iZdroj fotografie: Depositphotos

K čemu tedy dospěli další odborníci? Záznamů se objevilo více a bylo patrné, že nejde o nějakou chorobu ruky nebo celkový zdravotní stav. Pozice a klid ruky je zkrátka vzorec chování, znak Putinovy chůze. Řešení této záhady tak nejspíš přinesla školicí příručka pro agenty KGB, které byl Putin členem. Příručka pro pracovníky KGB uvádí i metodiku pro to, jak se mají agenti běžně pohybovat.

Zvyk přetrvávající z agentského školení u KGB

Konkrétně s vždy připravenou pravou rukou. K Putinovu běžnému projevu se tak přilepila tzv. chůze střelce. Onen motiv kovboje s rukou na koltu je tak poměrně přesný, jen okolnosti a doba jsou jiné. Ačkoli prezident už v ruské státní bezpečnosti nefiguruje, návyk z dlouhých let mu evidentně zůstal. V podstatě tak jde o normální deformaci z povolání. Z jakého prostředí tajných služeb vlastně současný ruský prezident vzešel?

iZdroj fotografie: Depositphotos

KGB neboli ruský Výbor státní bezpečnosti byla hlavní sovětská tajná služba. Plnila současně úkoly špionáže, kontrašpionáže a tajné policie v Sovětském svazu. Krom těchto činností měla na starosti i některé oblasti sovětského vojenského výzkumu. Zpracovávala veškeré zpravodajské informace, tedy přibližně to, co prováděla CIA ve Spojených státech. Případně kontrašpionáž u FBI.

Historie a vývoj hlavní sovětské tajné služby

Současně měla na starosti také potlačování politické opozice, a to včetně užívání násilí i provokací. Dne 5. července roku 1978 byla přejmenována na KGB Sovětského svazu. Jako organizace vznikla 13. března 1954 a zanikla 3. prosince 1991. Šéf rumunské depozitury KGB a šéf rumunské tajné služby Ion Mihai Pacepa ve svých pamětech uvedl, že OOP byl projekt KGB a že tato služba vycvičila i Jásira Arafata.

Po rozpadu Sovětského svazu se 6. listopadu 1991 stala její následnickou organizací FSK, tedy Federální služba kontrarozvědky. Ta byla pak 3. dubna 1995 přejmenována na současnou FSB, Federální službu bezpečnosti Ruské federace. Její bývalí pracovníci poskytli svůj náhled jak na prezidentovu chůzi, tak i další věci týkající se invaze na Ukrajinu. Posuzovali například pravost některých uniklých dokumentů.

Kdy jste si této podivnosti všimli poprvé?

Zdroj: BMJ
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články