Podzemní útroby římského kolosea skrývají mnoho tajemství – vžijte se na malý moment do role gladiátora

Koloseum v Římě je suverénně nejslavnější památkou celé Itálie. Symbol autority, síly a historie jedné z největších říší, jaká kdy existovala na této planetě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Poslušna známého přísloví „Dej lidem chléb a hry“ se tu veřejnost bavila zápasy gladiátorů nebo likvidací křesťanů, kteří byli předhozeni divoké zvěři. Tyto případy známe z populárních snímků, značná část podzemího kolosea byla však donedávna ještě uzavřena. Teď ale i tyto prostory otevírají své brány a Flaviův amfiteátr byl úřady zcela obnoven. Celý proces byl velmi náročným projektem, který si vyžádal desítky milionů dolarů.

Co se děje v podzemních temnotách?

Podle některých odborníků funguje koloseum jako včelí úl. Podzemní části – hypogeum – se skládaly z mnoha chodeb spojujících různé úseky a místnosti. Bojovníci tu vyčkávali na povolání do arény, což byla často jednosměrná cesta. Emoce se daly srovnat možná tak s rockovým koncertem, publikum hulákalo očekáváním. Gladiátoři pak vstoupili do zvláštních výtahů, plošin pro dopravu zvířat i lidí, vstříc strašné smrti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Program kolosea ovšem nekončil u soubojů dvou nebo více bojovníků. Krom dramatických poprav a zápasů bezbranných lidí proti zvířatům dovolovalo také inscenovat námořní bitvy a další utkání. Platilo ovšem, že čím tvrdší a krvavější střet, tím bylo publikum nadšenější. Dnes se turisté mohou vydat právě po stopách těch, pro něž to byla poslední cesta. Po cestě šerými chodbami osvětlenými jen světlem svic mohou pronést i proslavený pozdrav gladiátorů.

Pozdrav pro Césara

„Ave, Caesar, morituri te salutant!“ pronášeli tehdy gladiátoři. Přeloženo do češtiny: „Buď zdráv, císaři, ti, kteří jdou na smrt, tě zdraví!“ Obnovu má na svědomí odbor archeologického dědictví a byla financována velmi neobvykle. Prostředky totiž poskytl módní dům, zastoupený generálním ředitelem Diegem Della Valle. Došlo tak k perfektní souhře obchodního ducha a kulturního dědictví. Kéž by bylo více takových spojení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Operace si vyžádala dlouhých 10 let, amfiteátr se však může každému konečně představit v celé kráse. Na všem se podíleli archeologové, inženýři, architekti a mnozí další odborníci. Určitá část podzemí byla zpřístupněna už v roce 2016, teď je již otevřeno celé. Podsvětí tohoto stánku krvavé kultury bylo po skoro 2 000 let kompletně uzavřeno lidským zrakům. A předtím tu po 4 500 let docházelo k uspokojování nejzvrhlejších přání starověkého člověka.

Chrám her, pak zdroj kamení

Samotný amfiteátr byl objeven v roce 80 a jde o duchovní dítě císaře Vespasiana. K poctě vládnoucí dynastie byl pojmenován po Flaviovi a nikdo mu nemůže odepřít architektonickou velkolepost. Bylo tu velké množství složitých nástrojů a mechanismů, výtahů, zábran a dalších pomůcek. Plně zde vládl mnohdy bizarní starověký showbyznys, v 6. století už ovšem stavba výrazně chátrala. Až do 18. století šlo pak hlavně o zdroj stavebního materiálu.

Za svou historii bylo koloseum přestavěno asi 12krát, současný projekt pak dovolil přístup i k těm nejtajnějším prostorám. Byl tak odkryt celý obraz tohoto strašného světa, který na přání římského lidu spojoval nelidskou krutost a majestátní umění. Každý může pocítit aspoň záblesk dávných dob a vcítit se do kůže těch, kteří neopustili stěny tohoto chrámu zasvěceného hrám živí. Na rozdíl od diváků, kteří se přišli jen pobavit a fandit.

Jaká srovnatelná památka vás napadá?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články