Osud první ženy ve vesmíru: Z oslavované ikony kosmického programu k sankcionované příznivkyni prezidenta Putina

Začátky dobývání vesmíru byly dominantou mužů. Ovšem v Sovětském svazu se rozhodli, že tuto praxi naruší i jako propagaci úspěchů komunismu.

i Zdroj fotografie: Alexander Mokletsov/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

V 60. letech probíhal mezi Sovětským svazem a USA tvrdý boj do dobývání vesmíru. Sověti za sebou měli triumfy jakou bylo vyslání první družice a nakonec i člověka do vesmíru. Američané je doháněli a proto Sověti přišli s dalším nápadem. Vyslat na oběžnou dráhu Země ženu. Vybrali Valentinu Těreškovovou, která podstupovala potřebný výcvik. Nakonec se 16. června 1963 na palubě lodi Vostok 6 do vesmíru podívala. Její cesta do kosmu ale nebyla rozhodně jednoduchá.

Do vesmíru díky parašutismu

Narodila se v roce 1937 do chudých poměrů na vesnici severně od Moskvy. O dva roky později její otec zemřel jako řidič tanku při útoku Sovětského svazu na Finsko. I kvůli druhé světové válce měla těžké dětství. Začala brzy pracovat, ale při zaměstnání dálkově studovala a získala inženýrský titul. V roce 1958 propadla parašutismu, kterému se velmi intenzivně věnovala. A také snila o tom, že se jednou podívá do vesmíru.

Po letu Gagarina nabídla písemně své služby do sovětského vesmírného programu. Díky svým schopnostem, ale i angažovanosti – byla aktivní v Komsomolu a poté vstoupila do komunistické strany, byla jako jedna z pěti žen vybrána do výcviku. Nesměla o něm nikomu říci, i její matka se domnívala, že trénuje ve speciálním výsadkovém oddílu. Že to není pravda, se dozvěděla až poté, co se po startu Vostoku 6 Valentina objevila v televizním přenosu.

Těžkosti na palubě se utajily

Na palubě vesmírné lodi strávila 71 hodin a provedla 48 obletů Země, čímž překonala výkony amerických astronautů. Pro Sověty byl její let přínosný i proto, že mohli sledovat vliv letu na ženský organismus. Na veřejnost až teprve po letech pronikly informace, že Těreškovové bylo špatně a zvracela. Její loď nabrala špatný kurs, ale toho si všimla a s pomocí řídícího střediska chybu napravila. Nakonec sestoupila k zemi, kabinu opustila a snesla se na padáku.

iZdroj fotografie: V. Malyshev / Creative Commons / CC BY-SA

Do vesmíru se již nikdy nepodívala. O něco později se provdala za sovětského kosmonauta Adrijana Nikolajeva a opět se zapsala do historie jako žena, která jako první porodila dítě osob, jež pobývaly mimo planetu Zemi. Jako první kosmonautka začala cestovat po světě a Sovětském svazu, kde pořádala přednášky a různé osvětové akce. Zabývala se ženskými právy a stala se členkou Nejvyššího Sovětu a ÚV KSSS.

Politickou kariéru neopustila ani po rozpadu Sovětského svazu, i když nutno říci, že ne všechny její kandidatury byly úspěšné. Od roku 2011 je členkou Státní domy za proputinovskou stranu Jednotné Rusko. Známou se stala snahou zrušit omezení ruské ústavy znemožňující Putinovu opakovanou kandidaturu na prezidenta. V současné době je kvůli své podpoře války na Ukrajině na sankčním seznamu USA.

Jaký měl pro vesmírný program let Těreškovové význam?

Zdroj: Rbth
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články