První stopy luku a šípu mimo Africký kontinent naznačují velký archeologický objev

Historie naší planety našeho lidského druhu sahá až daleko tisíce let zpět. Každý den vědci, historici a další odborníci z těchto vědeckých oblastí zjišťují nové informace nebo nacházejí nová místa v rámci archeologických výzkumů.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Některé nálezy jsou pak staré několik desítek tisíc let. Kolébkou těchto nálezů byla vždy Afrika, nicméně nedávno vědci zjistili, že například první lovecký luk a šípy mohly pocházet z jiné oblasti. Možné luky a šípy totiž byly nalezeny na mnoha místech deštného pralesa na Srí Lance a datují se před 48 tisíc let.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Metody lovu se neustále zdokonalovaly

Stopy ze Srí Lanky

Nová archeologicko-historická studia oznamuje, že lidé lovili s pomocí luků a šípů v deštném pralese na jednom z jihoasijských ostrovů už před 48 tisíci lety. Drobné kostní artefakty s naostřenými hroty, které byly objeveny ve srílanské jeskyni, představují nejčasnější důkaz o použití luku a šípu mimo Africký kontinent, zmiňuje vědecký tým, který je vedený známou archeoložkou z Griffith University v australské Brisbane. Rozhodně se tak jedná o velkolepý objev, na jehož základě se bude jistě dále pokračovat ve výzkumu a studiích.

Vysokorychlostní dopady

Mikroskopické analýzy 130 těchto kostních bodů odhalily povrchové trhliny a další poškození způsobené vysokorychlostními dopady. Pravděpodobně se totiž jednalo o cíl šípů, které jsou v současné době artefakty. Vědecký tým uvedl tuto informaci 12.června v časopise Science Advances. Drážky a opotřebení ve spodní části kostních bodů ukazují, že byly připevněny k tenkým šachtám. Nicméně nálezy ze sedimentů v jeskyni Fa-Hien Lena z období před 48 tisíci až 34 tisíci lety jsou příliš krátké a těžké na to, aby sloužily jako špičky šipek pro foukací pistole.

Lovili opice a veverky

Lovení lukem a šípy v této srílanské lokalitě se pravděpodobně soustředilo na opice a menší zvířata, jako jsou například veverky. Zbytky těchto tvorů totiž byly nalezeny ve stejném sedimentu jako kostní body. I přesto všechno důkazy stále poukazují na to, že lov lukem a šípy se prováděl v Africe už před více než 60 lety, tvrdí známá archeoložka Lombardová z Univerzity of Johannesburg, jež se studie ovšem nezúčastnila.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Tento objev dokáže přinést další zajímavé informace

Úsudek africké archeoložky

Archeoložka si však vyhrazuje úsudek o srílanských nálezech, dokud se CT skenování s vysokým rozlišením nepoužije k detekci poškození vysokorychlostními dopady uvnitř artefaktů. Pomocí této techniky se podařilo určit například více než 60 tisíc let starý kostní bod, který byl už dříve objevený v Jižní Africe a jednalo se pravděpodobně o šípy. V jeskyni Fa-Hien Lena byly objeveny také další nálezy, včetně kostních nástrojů, které se pravděpodobně používaly k výrobě oděvů a sítí. Stejně jako korálky ze skořápek naznačují, že se hluboko v době kamenné objevila výrazná sada komplexních nástrojů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články