První stopy luku a šípu mimo Africký kontinent naznačují velký archeologický objev

Historie naší planety našeho lidského druhu sahá až daleko tisíce let zpět. Každý den vědci, historici a další odborníci z těchto vědeckých oblastí zjišťují nové informace nebo nacházejí nová místa v rámci archeologických výzkumů.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Některé nálezy jsou pak staré několik desítek tisíc let. Kolébkou těchto nálezů byla vždy Afrika, nicméně nedávno vědci zjistili, že například první lovecký luk a šípy mohly pocházet z jiné oblasti. Možné luky a šípy totiž byly nalezeny na mnoha místech deštného pralesa na Srí Lance a datují se před 48 tisíc let.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Metody lovu se neustále zdokonalovaly

Stopy ze Srí Lanky

Nová archeologicko-historická studia oznamuje, že lidé lovili s pomocí luků a šípů v deštném pralese na jednom z jihoasijských ostrovů už před 48 tisíci lety. Drobné kostní artefakty s naostřenými hroty, které byly objeveny ve srílanské jeskyni, představují nejčasnější důkaz o použití luku a šípu mimo Africký kontinent, zmiňuje vědecký tým, který je vedený známou archeoložkou z Griffith University v australské Brisbane. Rozhodně se tak jedná o velkolepý objev, na jehož základě se bude jistě dále pokračovat ve výzkumu a studiích.

Vysokorychlostní dopady

Mikroskopické analýzy 130 těchto kostních bodů odhalily povrchové trhliny a další poškození způsobené vysokorychlostními dopady. Pravděpodobně se totiž jednalo o cíl šípů, které jsou v současné době artefakty. Vědecký tým uvedl tuto informaci 12.června v časopise Science Advances. Drážky a opotřebení ve spodní části kostních bodů ukazují, že byly připevněny k tenkým šachtám. Nicméně nálezy ze sedimentů v jeskyni Fa-Hien Lena z období před 48 tisíci až 34 tisíci lety jsou příliš krátké a těžké na to, aby sloužily jako špičky šipek pro foukací pistole.

Lovili opice a veverky

Lovení lukem a šípy v této srílanské lokalitě se pravděpodobně soustředilo na opice a menší zvířata, jako jsou například veverky. Zbytky těchto tvorů totiž byly nalezeny ve stejném sedimentu jako kostní body. I přesto všechno důkazy stále poukazují na to, že lov lukem a šípy se prováděl v Africe už před více než 60 lety, tvrdí známá archeoložka Lombardová z Univerzity of Johannesburg, jež se studie ovšem nezúčastnila.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Tento objev dokáže přinést další zajímavé informace

Úsudek africké archeoložky

Archeoložka si však vyhrazuje úsudek o srílanských nálezech, dokud se CT skenování s vysokým rozlišením nepoužije k detekci poškození vysokorychlostními dopady uvnitř artefaktů. Pomocí této techniky se podařilo určit například více než 60 tisíc let starý kostní bod, který byl už dříve objevený v Jižní Africe a jednalo se pravděpodobně o šípy. V jeskyni Fa-Hien Lena byly objeveny také další nálezy, včetně kostních nástrojů, které se pravděpodobně používaly k výrobě oděvů a sítí. Stejně jako korálky ze skořápek naznačují, že se hluboko v době kamenné objevila výrazná sada komplexních nástrojů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu