Ilumináti, Osvícení či Lidé světla oplývají konspiracemi odpradávna. Dokonce existuje spis s důkazy o spiknutí proti Evropě

Zatímco rosekruciáni nebo řád Maltézských rytířů označují konkrétní organizace, termín ilumináti je na tom trochu jinak. Jeho použití může být zmatečné.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zpěváci jako Beyoncé nebo Jay-Z jsou často označováni jako hlavy iluminátského řádu a Nového světového řádu. Ilumináti ovšem zahrnují mnoho různých skupin, současných, historických, skutečných i fiktivních. Prakticky se vžilo označovat za ilumináty obecně jakoukoli utajenou nebo tajnůstkářskou společnost. Ruku v ruce s tím jde představa o světové dominanci a snad s žádným jiným uskupením není spojena tak silně jako s ilumináty.

Název nesouvisející, avšak oblíbený

Protože název pochází z latinského slova pro „osvícení“, není celkem divu, že se ho chopilo více organizací, které spolu často neměly příliš společného. Původní tajná společnost byla založena v Bavorsku během 18. století profesorem, který chtěl zabránit vměšování církve do veřejných záležitostí. Další forma pak přišla od Adama Weishaupta, jehož myšlenky mohly radikálně změnit způsob vládnutí nad většinou zemí celé Evropy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jeho tajná společnost byla založena na principech Svobodných zednářů a jedním z pilířů byla nedůvěra v kohokoli staršího 30 let. Bavorsko potlačilo jak ilumináty, tak i další tajné organizace, podle zkazek ale jejich členové i činnost přetrvali. Symboly, které jsou s nimi nejvíc spojeny, zahrnují trojúhelníky, pentagramy, kozly, číslo 666 a vševidoucí oko. To se kromě jiných míst objevuje také na jednodolarové bankovce a je předmětem nejednoho výkladu.

Pod tíhou obvinění za katastrofy

Na bavorské Ilumináty vrhly stíny hlavně spisy jejich protivníků. Obvinění z mnohých spiknutí zasáhla je i zednáře. Roku 1797 vyšly spisy, jejichž konspirační teorie zahrnují templáře, rosekruciány, jakobíny i ilumináty. Všem se v nich dává odpovědnost za katastrofy oné doby, například Velkou francouzskou revoluci. Proti iluminátům se ovšem obrátili i někteří zednáři, například profesor přírodních věd John Robinson.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ten vydal jen o rok později Důkazy spiknutí proti všem náboženstvím a vládám v Evropě. Ve spise údajně vyjmenovává důkazy o iluminátské konspiraci, která má nahradit všechna světová náboženství. Ta mají být vyměněna za humanismus, a řád se tak má stát jediným světovým vládcem. I univerzitní tajná společnost Skull and Bones měla být založena „jen“ jako americká odnož iluminátského hnutí s cílem nastolení vlády.

Obecná hypotéza vlády nad světem

Právě ilumináti mají skrze úplatky, vraždy nepohodlných, vydírání, kontrolu bank a dalších finančních sítí chtít postupně ovládnout celý svět. Připisuje se jim také ovládání mysli, rozpoutávání válek či revolucí a infiltrace členů do nejvyšších pater světové politiky. Třeba Thomas Jefferson naopak tvrdil, že jim jde o šíření informací a pravé morálky. Mnohem častěji ovšem platí, že na toho hnutí lze svést prakticky cokoli, co se na světě děje.

Ilumináti se mnohokrát projevili i v populární kultuře a jsou vděčným nástrojem románů. Jedním z posledních výrazných projevů byl první díl Brownovy série s Robertem Langdonem, tedy kniha Andělé a démoni. V ní se ilumináti rozhodnou svrhnout svého letitého oponenta, katolickou církev. Fanoušky dalších řádů ovšem zklameme – neexistuje ani Fénixův řád, ani společnost Kameníků, kam vstoupil Homer Simpson. I když, kdo vlastně ví, že?

Která tajná společnost vás zaujala nejvíc?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články