Proč si lidé zvolili konkrétní skupiny hvězd jako souhvězdí? Odborníci mají jasno

Co vedlo k tomu, že lidé vnímají konkrétní skupiny hvězd jako obrazec s významem? Vědci rekonstruovali způsob, jakým lidé vytváří na noční obloze vzory.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vzory lidského pohybu očí jsou jedním z faktorů, které vysvětlují, proč se některé skupiny hvězd staly souhvězdími typu Velkého Vozu a pro mnoho lidí napříč kulturami a staletími vystoupily z nočního nebe. Velký vůz je výrazným mezníkem oblohy na Severní Hemisféře. Dokonce i nováček sledující oblohu si může jeho tvar snadno pokládat copy část Velké Medvědice. Vědci teď představily tři faktory, které mají na formování souhvězdí výrazný vliv.

Poznatelný vzorec trvající přes staletí

Kvůli rekonstrukci toho, jak lidé vnímají nebeskou sféru, vzal tým vědců v úvahu způsob, jakým lidské oko náhodně cestuje po noční obloze. Lidské oko má tendenci se pohybovat v oddělených skocích zvaných sakády, tedy od jednoho zajímavého bodu k dalšímu. Tým proto vytvořil simulaci, která zahrnuje délku jednotlivých sakád v kombinaci se základními detaily nočního nebe, jak je viditelné ze Země – konkrétně zjevnou vzdálenost sousedních hvězd a jejich světlost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tato technika může reprodukovat konkrétní souhvězdí jako třeba Delfína. Když byla tato mapa použita na celou oblohu, simulace vygenerovala skupiny hvězd, které velmi dobře odpovídaly 88 moderním souhvězdním známým podle Mezinárodní Astronomické Unie. Lidé z různých kultur spojovali na obloze obdobné skupiny hvězd nezávisle na sobě. Jejich oči měli ovšem stejný mechanismus.

Obdobné vnímání a tudíž obdobné výsledky

Je to podobné, jako s ustanovením bohů, ostatně souhvězdí jsou tomuto tématu velmi blízká. Ovšem lidé po celém světě a napříč staletími jsou spojeni stejným tělem a stejným způsobem pohybu jeho částí, tudíž i oka. A stejně, jako mají rozdílné kultury boha pro válku, hrom, moře nebo lásku, stejně tak je nejspíš zaujala na obloze podobná skupina hvězd a vytvořili si podle ní obrazec. Nazvaný sice kolikrát jinak, ale obdobného tvaru.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ten je dán výraznosti v kombinaci právě s mechanismem pohybu oka. Tohle celé velmi dobře naznačuje, že existují univerzálně společné prvky lidského učení a zpracovávání skutečnosti, která nás každodenně obklopuje. Je to jednotný způsob vnímání, který ovlivňuje způsob, jakým člověk kdekoli na světě vnímá, třídí a vyhodnocuje informace. Stejně jako je byl všude bůh války, máme společné i mnohé hvězdy a jejich spojení.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články