Proč britská královská stráž nosí vysoké klobouky? Fakt, který skoro nikdo nezná

Dvoupatrové autobusy, červené telefonní budky, Big Ben nebo královští vojáci s vysokými klobouky. Zjistěte, proč je ale nosí a co za tím stojí.

i Zdroj fotografie: freeimages
                   


Jedním z nejvýraznějších symbolů Londýna jsou bezesporu červeně odění královští vojáci s vysokými klobouky. Co však za tímto outfitem stojí? To se dozvíte v následujících odstavcích.

Původ vysokých klobouků a červené tuniky

Vojenský oděv královské stráže byl navržen během 19. století. Proč byly vybrány zářivě červené tuniky a vysoké huňaté klobouky? Důvod je zcela praktický a neskrývá se za tím žádné tajemství ani legenda. Jakkoliv je tomu těžké uvěřit, tak uniforma měla jednu primární funkci – zastrašit nepřítele. Původní myšlenka byla ta, že klobouky udělají vojáky opticky vyšší a protivníci pak budou mít větší respekt. Pokud si myslíte, že je to čistě anglická záležitost, pletete se. Během Napoleónských válek využívala stejnou taktiku i francouzská strana.

iZdroj fotografie: freeimages

Známé klobouky jsou vyráběny z medvědí kůže. Konkrétně jsou vyráběny z pokrývky kanadských černých medvědů. I když žádný z nich není zabit pouze kvůli výrobě klobouku, je tato skutečnost hodně diskutována. Dokonce se objevila myšlenka, že výroba z medvědí kůže bude zakázána a 46 centimetrů vysoké pokrývky hlavy budou muset být vyráběny z jiného materiálu. Prozatím se však nic nemění a britská armáda nakupuje ročně 50-100 klobouků, přičemž jeden má hodnotu 900 dolarů.

Existují informace, že tuniky jsou v červeném provedení, neboť na nich není během bitvy vidět krev. Krvavé skvrny by totiž mohly ostatním vojákům zhoršovat morálku a výkon a mohlo by to tak stát vítězství v bitvě. Pravda je však jinde a důvod je velmi prozaický. Červená látka byla využita proto, že byla v té době nejdostupnější a nejlevnější.

Vojáci nejen v klobouku

V dnešní době mají klobouky budit především pocit okázalosti a být významným prvkem při ceremoniálech. Tito vojáci nejsou ale jen součástí královské stráže. V rámci své vojenské povinnosti plní i jiné rozkazy a úkoly a běžně nosí standardní armádní výstroj.

iZdroj fotografie: freeimages

Anglické královna je tedy střežena vojáky, kteří nosí uniformu, jež byla před dvě stě lety běžně využívána při bojích. Během této doby se stala symbolem královské stráže. Dlouholetá tradice a postupný měnící se význam uniformy jen dokazuje fakt, proč je Velká Británie nejvýznamnější monarchií na světě.

Zdroj: BBC


Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články