Skutečný příběh rozpolceného Billyho Milligana: Přiznal se ke znásilnění tří studentek, přesto byl u soudu zproštěn viny

V roce 1977 byl 22letý Billy Milligan zatčen pro únos, loupež a také znásilnění tří žen v areálu kampusu ve státě Ohio. Následně mu byl přidělen státní obhájce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během psychologického vyšetření ovšem vyšlo najevo, že Milligan žádné zločiny nespáchal. Peníze totiž ukradla Ragen a Adalana zase znásilnil všechny tři ženy. Pokračující pátrání odhalilo, že Milligan má osm dalších osobností a nakonec byl zproštěn obžaloby ve všech devíti bodech právě z důvodů šílenství. Jeho osud dokumentuje nová série Netflixu s názvem Monsters Inside: 24 tváří Billyho Milligana. Jde o barvitý osud, který plnil stránky novin.

První případ v historii

Milliganův případ byl prvním soudním líčením, kde byl obžalovaný nakonec zproštěn kvůli psychické nepříčetnosti. Šlo o první případ toho, čemu se dnes říká disociativní porucha osobnosti. Podle vyšetření lékařů byl Billy v dětství týrán a sexuálně zneužíván, což vyústilo právě v rozdělení osobností. Nejdříve jich bylo 10, později dosáhl celkový počet pravděpodobně 24. Šlo o samostatné osobnosti, které měly jen velmi malé ponětí o existenci těch ostatních.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Lauren Kranc

Dokument mapuje prvních osm velmi bouřlivých let, kdy byl Billy ve věznicích a více psychiatrických léčebnách, které následovaly po soudním procesu. Nakonec 4. července 1986 uprchl z Ústřední psychiatrické kliniky v Ohiu. V té době používal falešné dokumenty a vydával se za Christophera Carra, načež se usadil v Bellinghamu ve Washingtonu. Když se ztratil jeho spolubydlící Michael Madden, Billy utekl a nakonec byl policií dopaden na Floridě.

Neprokázané zmizení

Přestože u Billyho v bytě bylo nalezeno hodně Maddenových osobních věcí, nikdy mu nebyla prokázána vina na jeho zmizení. Krom toho Billy vybíral jeho invalidní důchod ze sdíleného bankovního konta. Po zatčení byl převezen zpátky do Ohia a opět uzavřen v psychiatrické léčebně. V roce 1988 došli lékaři po vypracování nezávislého posudku k závěru, že Milligan už není rizikem pro společnost a byl následně propuštěn na svobodu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Po několika letech, která pak strávil v Los Angeles a Las Vegas, se přestěhoval do Columbusu, hlavního města Ohia. Jeho sestra mu tam koupila obytný přívěs, v němž Billy zůstal po zbytek života a věnoval se malování.  Nakonec zemřel ve věku 59 let v roce 2014 na rakovinu. Většinu života strávil v centru velmi ostře sledovaného případu, který ovlivnil všechny zúčastněné. Nějakou dobu s ním strávil i James Cameron chystající film, na který nakonec nedošlo.

Jaké další slavné případy spojené s duševním zdravím pachatele znáte?

Zdroj: Esquire

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články