Odchod milované Princezny Diany: Tragické nehodě se možná dalo zabránit, na vině byl i alkohol

Všemi milovaná Princezna Diana opustila náš svět již před 26 lety. Jejímu odchodu se však dalo zabránit, roli v něm hrál i alkohol,

i Zdroj fotografie: John MacIntyre / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Laskavá, upřímná, odvážná, citlivá a zranitelná – tato charakteristika přesně popisuje princeznu z Walesu, lady Dianu, jak ji hodnotili lidé. Je to již 26 let od tragické nehody, která se stala v tunelu u pařížského mostu Alma. Na místě památníku dnes najdete květiny, fotografie a vzkazy od lidí, kteří ji považují za inspiraci a děkuji jí za charitativní činnosti.

Osudná noc

V osudnou noc jel automobil s lady Dianou po nábřeží nedaleko Eiffelovy věže, rychlostí přesahující 120 kilometrů za hodinu. Řidič se snažil uniknout fotografům a byl pod vlivem alkoholu, což vedlo k nekontrolovatelné jízdě a následnému nárazu do pilíře tunelu u mostu Alma. Fotografie a květiny u Plamene svobody na Dianině náměstí připomínají tragédii, na kterou svět nikdy nezapomene. Mezi vzpomínkami jsou snímky princezny s jejími syny, princem Williamem a Harrym, a další zachycují její dobročinnou práci, včetně chvíle, kdy hladí černošského chlapce. Američanka Nancy si dobře pamatuje události: „Byl to šok pro celý svět. Lidé ji milovali, protože byla zranitelná, dělala chyby, byla laskavá a upřímná.“ 

Napjatá atmosféra

Daniel Bourdon, bývalý policista, byl jedním z mála lidí, kteří byli s Dianou v jejích posledních chvílích. Jeho jednotka nebyla běžně pověřená hlídkováním vysokých osobností, ale vzhledem k nočnímu a víkendovému času byl jediný, kdo mohl dorazit na místo nehody. Jeho vzpomínky na tu noc zahrnují setkání s významnými osobnostmi, jako byl policejní prefekt a ministr vnitra Jean-Pierre Chevènement. Atmosféra byla napjatá, a Francouzi byli podle Bourdona obavy, jak se s touto tragédií vypořádají, a jaký bude názor veřejnosti na péči o princeznu Dianu. 

iZdroj fotografie: Public Domain

Poslední chvíle Lady Diany

Sanitka převezla Dianu z místa nehody do nemocnice Salpêtrière, kde ji lékaři marně snažili zachránit. Bourdon si pamatuje, jak sanitka pomalu přijížděla k nemocnici a zastavovala každých padesát metrů. Přestože byla Diana přepravována s adrenalinem, lékařům se nepodařilo její život zachránit. Diana zemřela brzy ráno po nehodě. Bourdon, přesvědčený, že Diana zemřela v důsledku nehody, nesouhlasí s teoriemi, které tvrdí, že nehoda byla plánovaná. Podle něj Diana v té době v Paříži neměla dostatečnou ochranu. Jeho vzpomínky na tuto tragickou noc shrnuje v knize s názvem „Té noci“ a pracuje na další, kterou plánuje vydat do konce roku. Současně spolupracuje na divadelní hře, kde se snaží přiblížit okolnosti této tragické nehody.

Zdroj: Irozhlas, Idnes, Zoom
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články