Pravda o smrti Čingischána konečně odhalena. Vědci po letech rozklíčovali skutečnou příčinu úmrtí

Nová studie uvádí, že Čingischán vůbec nemusel zemřít tak, jak se celou dobu uvádí. Za jeho smrtí nejspíše stála nakažlivá choroba.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Známý vojevůdce Čingischán byl již za svého života považován za legendu. Proto se příliš nehodilo zveřejňovat skutečnou příčinu jeho smrti. Dlouhé roky tak kolovaly mezi lidmi nepravdivé příběhy o panovníkově skonu. Nyní však vědci odhalili skutečnou příčinu úmrtí a přichází s velmi zajímavými informacemi.

Všemocný panovník

Tento panovník je považovaný za jednoho z největších dobyvatelů a vojevůdců všech dob. V roce 1206 vytvořil Mongolskou říši a ta se stala jednou z nejmocnějších na světe. V době své největší slávy byla téměř třikrát větší než Římská říše. Její význam i dopad samotného Čingischána umocňuje fakt, že každý dvoustý člověk na světe je jeho potomkem.

iZdroj fotografie: Freeimages

Zatímco o jeho životě a úspěších je dochováno spousty informací, válečníkova smrt je zahalena rouškou tajemna. Pozůstalí si dali velkou práci, aby nebyla odhalena skutečná příčina Čingischánovy smrti. Tradovalo se tak, že zemřel po pádu z koně, na vykrvácení, nebo dokonce při kastraci. V nové studii přišli vědci s tvrzením, že veškeré dostupné informace o jeho smrti jsou smyšlené.

Za vše může epidemie

Současná pandemie covidu-19 způsobila, že se výzkumníci zaměřili na možnost smrti způsobené nějakou nakažlivou nemocí. Čingischán byl totiž ve velmi dobré kondici. Měl kolem sebe neustále stráž a je málo pravděpodobné, že by zemřel jedním z uvedených způsobů. Při badatelských pracích byly objeveny historické materiály dynastie Ming. V nich je popisováno, že Čingischán trpěl před svojí smrtí vysokými horečkami.

iZdroj fotografie: Freeimages

Původně uvažovaný břišní tyfus byl vyloučen, protože se nevyskytly další příznaky. Informace však potvrdily fakt, že spousta vojáků trpěla podobnými problémy a byl u nich diagnostikován dýmějový mor. V této době se jednalo o velmi nebezpečnou a nakažlivou chorobu. Zvláště v rámci bojového tažení, kdy nebyla dodržována základní hygienická pravidla a tisíce vojáků se pohybovalo na jednom prostoru. Proto je tedy nejvíce pravděpodobná verze Čingischánovy smrti ta, že zemřel na dýmějový mor.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články