Přelomový nález archeologů. Objevili město srovnatelné s Pompejemi

Pozůstatky dávného města byly nově objeveny na západním břehu Nilu poblíž ikonického Údolí Králů. Objev způsobil vědcům vzrušené mrazení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Archeologové vzrušeně debatují o tom, co by mohlo být nejvýznamnějším nálezem od lokace hrobky Tutanchamona. Našlo se totiž celé město včetně dílen, paláců i hřbitova a obytných částí spolu s mnoha předměty denní potřeby. Jde zkrátka o nález v naprosto perfektním stupni zachovalosti, který nejspíš nemá obdoby. Badatelé se shodují, že spíš než o nález pozůstatků jde doslova o „snímek“ dávných dob, tedy obdoba Pompejí.

Staré město jak zmrazené v čase svého života

Vědci našli velké množství artefaktů označených pečetí Amenhotepa III. nebo datovaných do roku 37 jeho vlády, kdy Amenhotep III. a IV. Vládli bok po boku. Nález města se udál v průběhu pátrání po pohřebním chrámu Tutanchamona po lokalizování pohřebních chrámů jak Horemheba a Ay, které se našly ve stejné lokalitě. Ulice města lemují obchody a některé ze stěn jsou 3 metry vysoké, město se rozkládalo západním směrem k známé Deir el-Medina.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To je město, kde byly vytvořeny hrobky v Údolí králů, které zde vytvářely celé generace řemeslníků a pracovníků. Je popsáno jako malý amfiteátr se snadnou cestou do Údolí králů na sever, pohřebními chrámy na východ a Údolím králů na západ. Vesnice byla postavena v ústraní kvůli většímu utajení probíhajících prací. Rozpínání objeveného města znamenalo, že pracovníci nebyli tak izolováni, jak se původně myslelo.

Zavádějící označení Luxorem

Nález je označen jako „ztracené zlaté město Luxoru“, ale to zavání zmatením. Luxor je moderní egyptské město a jeho aktuální hranice zahrnují také ruiny Théb, které byly ve starověku hlavním městem. Nově objevené ztracené město je uvnitř hranic moderního Luxoru na západním břehu Nilu, nedaleko Údolí králů, upřesňuje jeden z vědců. Objev také popsán jako klín mezi chrámem Ramese III. v Medinet Habu a chrámem Amenhotepa III. Memonu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pohled přes Google mapy ukazuje, že konkrétní území není nijak velké, ovšem přiblížení krásně ukazuje vztah mezi dnes existujícími strukturami a těmi nově nalezenými. Město bylo obýváno v době vlády Amenhotepa III. ale během vlády jeho syna bylo zřetelně opuštěno. Změna titulů i obou faraónu dobře naznačuje kulturní otřesy, které provázely éru jejich společného vládnutí, kdy se měnilo také náboženství, klíčová složka egyptského života.

Zdroj: BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články