Spolu s Titanikem se potopilo i něco velmi cenného, o čem nikdo nemluví. Za čím se hledači pokladů ženou?

Titanik neznamenal jen ztrátu lidských životů. Společně s nejslavnější lodí se potopilo i mnoho cenných pokladů.

i Zdroj fotografie: Deposipthotos
                   

Při jedné z největších lodních katastrof v dějinách šla ke dnu i řada cenných věcí, které dodnes vzrušují mysl zvídaných badatelů i laických nadšenců. Jedním ze ztracených pokladů byla kniha, která se dle odborníků stala skoro nejdražším z mistrovských děl minulého století. Konkrétně jde o Čtyřverší Omara Chajjáma vydané v roce 1911. Obálku svazku vytvořil londýnský knihař Francis Sangorski, který zastupoval podnik Sangorski & Sutfliffe.

Svazek se skvostným zdobením

Kniha je dle jeho názoru bez nadsázky mistrovským dílem s přebalem z vzácné kůže, slonoviny, mahagonu, stříbra a také drahokamů. Přední stranu obálky zdobí vyobrazení tří pávů, na zadní straně je zase starobylý hudební nástroj, který připomíná loutnu. Na celkové zdobení padlo celých 1 050 kamenů – drahokamů a polodrahokamů. Najdete tu ametysty, topazy a rubíny. Celý svazek byl uložen v dubovém pouzdře.

V publikaci jsou použity ilustrace amerického umělce jménem Elihu Veder, který byl v letech 1883–1884 považován za jednoho z nejúspěšnějších, nejznámějších a – celkem logicky – také nejvíce vydávaných. Kopii této limitované edice můžete stále najít v některých aukcích. Podle konkrétní země pořádání se pak cena pohybuje v přepočtu mezi 90–900 tisíci korun. Firma Sangorski & Sutcliffe byla pověřena výrobou jedinečného obalu Johnem Harrisonem.

Původní záměr a neblahý osud

Hlavním požadavkem bylo vytvořit zcela nesrovnatelné mistrovské dílo, jaké svět do té doby ještě neviděl, a to bez ohledu na výslednou cenu. Dokončení této zakázky trvalo asi dva roky. Hotová kniha byla pak poslána do Spojených států, kde měla nalákat místní boháče k investování peněz. Cena byla ovšem nakonec příliš vysoká, o svazek tudíž nejevil nikdo zájem. Publikace se pak vrátila do domoviny a skončila v aukci domu Sotheby’s.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V důsledku toho byla nakonec vydražena jen za 450 liber (cca 13 tisíc korun), tedy za třetinovou cenu. V té době totiž začala v zemi stávka uhelného průmyslu. Všichni sběratelé se bojí jakékoli nestability, během níž zbytečně neriskují, a tedy neinvestují. Kniha byla následně poslána do Spojených států, ovšem loď nikdy nedorazila do cíle, protože se srazila s ledovcem. Optimističtí hledači pokladů věří, že tento vzácný svazek bude jednou opět objeven.

Varianty, kopie a náhražky

Zlato a kameny totiž na rozdíl od samotného rukopisu nehoří a nevadí jim ani dlouhý pobyt pod vodou. V kopiích jsou ilustrace reprodukované současným umělcem Richardem Greenem podle dochovaných fotografií knihy. Další, skromnější exemplář, byl částečně zničen během 2. světové války. Třetí a nejskromnější pokus byl úspěšný a na jeho základě se pak objevilo několik ještě levnějších verzí původně skvostného svazku. 

Jaké další vzácné knižní svazky vás napadají?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články