Proč americké jednotky pohřbily Usámu bin Ládina do mořských vln: Důvod je logický, i tak ale mnohé překvapí

Praktické ohledy, politika a taky náboženství. To vše stálo za skutečností, že byl dlouholetý nepřítel pohřben armádou do moře a nikoli jiným způsobem.

i Zdroj fotografie: Hamid Mir / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Usámu bin Ládina se Amerika snažila dostat hodně dlouho. Dne 2. května roku 2011 ho jednotky americké armády zabily a pohřbily. Velitel teroristické organizace Al-Káida stál za mnoha útoky včetně nejznámějšího 11. září. Příslušníci speciálních jednotek ho zlikvidovali během útoku v Abbottabádu v Pákistánu. Tam se bin Ládin skrýval společně se svou rodinou. Po identifikaci ho armáda vzala na palubu lodi a pohřbila do Arabského moře.

Prevence místa pro následovníky a odmítnutí těla

Při rozhodování o metodě jeho pohřbu brala armáda USA v potaz jak praktické faktory, tak i politické a náboženské skutečnosti. V první řadě šlo o jeho vliv. Pokud by byl totiž pohřben do země, hrozilo vážné nebezpečí, že se jeho hrob stane místem setkávání jeho následovníků. Bylo potřeba prozkoumat islámské pohřební praktiky, včetně zvyku pohřbít tělo do 24 hodin od samotné smrti člověka. Otázkou také bylo focení a vizuální důkaz jeho smrti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když byl zabit, vysvětlení armády USA pro absenci pohřbu v zemi mělo některé mezery. Novinové články citovaly úředníky, kteří nechtěli vytvořit nějakou formu jeho oltáře. Stejně tak ovšem nejmenovaná země nechtěla přijmout jeho tělo. Novináři pak spekulovali, zda šlo o Saúdskou Arábii, kde se terorista narodil. „Nevím, odkud tyto zprávy přišly, ale moc bych jim nedůvěřoval,“ říká velvyslanec Akbar Ahmed, vedoucí islámských studií.

Pro a proti, islám jako praktická víra

„Saúdové inklinují k islámu formy wahhábismu, který odmítá oltáře prominentů. Pokud se tedy Američané zeptali v Arábii na přijetí právě jeho těla, bylo to z neznalosti.“ Pohřbení v Pákistánu by také nebylo ideální, protože oltáře jsou tu brány jako silný symbol. Právě z toho důvodu byl tedy pohřben do vln. I když se to odchyluje od podoby většiny muslimských pohřbů, úředníci trvají na tom, že tyto tradice dodrželi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Během tiskové konference Bílého domu uvedl John Brennan, že „úředníci USA probrali veškeré náležitosti se specialisty a odborníky, aby byl pohřeb bin Ládina proveden v souladu s předpisy a tradicemi islámu.“ To zahrnovalo omytí jeho těla, zabalení do bílé látky a pronesení obřadních modliteb s pomocí arabského tlumočníka. Následně byl pohřben do lhůty 24 hodin od své smrti. Učenci mají ovšem o vhodnosti metody své pochybnosti.

Provedení jen s hrstkou lidí a absence fotek

Podle některých se totiž má takto pohřbít jen tehdy, pokud osoba na moři zemře. Jinak má pohřeb proběhnout do země a s hlavou mířící k Mekce, rodišti proroka Mohameda. Jiní oponují, že islám je praktické náboženství, které povoluje při zvláštních okolnostech výjimky. Vzhledem k jeho notorické známosti a riziku vzniku oltáře byl tedy způsob opodstatněný. Ačkoli se odehrál na velké lodi, bylo reálně přítomno jen několik málo lidí.

Většina posádky navíc netušila, že se tam vůbec něco takového odehrává, alespoň podle vojenských emailů. Ty zveřejnilo ministerstvo obrany v roce 2012 jako reakci na žalobu o svobodném přístupu k informacím. Vyvstala také otázka ohledně fotek, protože se objevily konspirace, že je terorista stále naživu. Prezident Obama jejich absenci odůvodnil tím, že se snímky osoby střelené do hlavy nestanou nástrojem propagandy.

Co jste zrovna dělali, když jste se o jeho smrti dověděli?

Zdroj: Bbc
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články