Černovous a další nechvalně známí piráti, kteří se svými činy navždy zapsali nejen do námořní historie

V současnosti má mnoho lidí o pirátech zkreslené, až romantické představy. Realita ovšem byla (a je) zcela jiná – nelítostná a krutá.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pirátství jako takové se rozšířilo v 16. století společně s probíhající kolonizací Severní a Jižní Ameriky. Svého největšího rozmachu dosáhlo toto „řemeslo“ mezi lety 1660–1830 v důsledku tzv. „dlouhé války“ mezi Anglií a Francií. Během tohoto konfliktu měli někteří námořníci právo tzv. privatýrství, čili právo zajímat obchodní lodě patřící nepřátelskému státu, o jež s koncem války přišli, a zároveň byly přístavy přeplněny náhle nezaměstnanými námořníky s bojovými zkušenostmi. Někteří z pirátů byli natolik strašliví, že se jejich jména navždy zapsala do historie.  

1) Edward Teache (Thatch) známý jako Černovous

Asi nejznámějším pirátem vůbec byl Edward Teache, jemuž se přezdívalo Černovous. Pirát si zakládal na svém tajemném a děsivém vzezření (nosil dlouhý plnovous, veliký klobouk a množství zbraní) a snažil se, aby ho jeho pověst předcházela. Než se v roce 1716 stal se svojí lodí zvanou Pomsta královny Anny postrachem Karibiku, věnoval se v letech 1701–1714 korzárství (čili privatýrství). Zemřel v roce 1718 poté, co jeho loď přepadli důstojníci královského námořnictva poblíž ostrova Ocracoke v Severní Karolíně.

2) Zheng Yi Sano proslulá jako Ching Shin

Pirátka Ching Shin (česky Čeng Š‘) je vůbec nejúspěšnější pirátkou v historii. Narodila se do chudých poměrů a část života se živila sexuálními službami. V roce 1801 se nicméně provdala za piráta Ching I, který jí otevřel cestu k novému životu. Když o šest let později zemřel, zaujala Čeng Š‘ jeho místo. Svým tvrdým a nekompromisním přístupem si vydobyla uznání a respekt, a bez potíží velela bezmála 70 tisícům pirátů. V roce 1810 dokázala vyjednat s čínskou vládou dohodu, která piráty omilostnila a umožnila jim ponechat si svá plavidla.

3) Sir Francis Drake

Sir Francis Drake nebyl pirátem v pravém slova smyslu, ale byl tzv. korzárem. Z pověření, které od Anglie získal, mohl „legitimně“ přepadávat a okrádat španělské obchodní lodě. Ve svém snažení byl mimořádně úspěšný (od Španělů získal přezdívku „El Draque“) a o své bohatství se dělil i s královnou Alžbětou I. Ta ho později povýšila do rytířského stavu.

4) Bartholomew Roberts alias Černý Bart

Jedním z nejlépe oblékaných pirátů vůbec byl Černý Bart. Pirátskému řemeslu se věnoval od konce 18. století. Soustřeďoval se zejména na vody Karibiku a pobřeží Afriky. Za svůj život přepadl na 400 lodí (traduje se, že jednou podpálil loď s 80 otroky na palubě poté, co mu její majitel odmítl zaplatit výkupné). Zemřel v roce 1722, kdy byl zabit členy britského královského námořnictva. Jeho poskoky následně oběsili v největším pirátském procesu, který se kdy konal.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Pirát Bartholomew Roberts známý jako Černý Bart na dobové kresbě

5) Samuel Bellamy přezdívaný Černý Sam

Slavným pirátem je rovněž Samuel Bellamy, který během svého krátkého života (dožil se pouhých 28 let) zajal bezmála 53 lodí a zmocnil se kořisti o celkové hodnotě téměř 2,5 miliardy korun. Během svého života se stylizoval do role „námořního Robina Hooda“, kdy okrádal bohaté. K zajatcům byl shovívavý a mezi členy své posádky oblíbený. Jeho smrt v roce 1717 (se svojí lodí ztroskotal v bouři) proto řadu z nich zasáhla.

Který z pirátů vám nahání největší hrůzu?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články