Z 1517 obětí havárie Titanicu bylo nalezeno pouhých 340. Vědci promluvili o tom, kam se podělo zbylých 1 177 těl a jak je možné, že ještě nebyla objevena.
Psal se 14. dubna 1912. Byl to den, kdy nejznámější oceánský parník narazil do ledovce v severním Atlantiku. O několik hodin později se loď, kdysi nazývána jako „nepotopitelná„, začala potápět ke dnu. Tam spočívá dodnes a stále přitahuje pozornost vědců. Co se přesně stalo té osudné noci a proč zahynulo tolik lidí? Tyto otázky zkoumají odborníci již přes sto let.
Nenalezená těla
Ze 2 224 pasažérů na palubě Titanicu přišlo odhadem 1 517 o život. Z celkového počtu bylo nalezeno 340 těl, ale zbylých 1 177 z nich zůstalo navždy nezvěstných, včetně lodního stewarda Thomase Petera O’Connora, obchodníka Benjamina Guggenheima a kapitána Edwarda Smithe, kteří všichni nyní spočívají na dně oceánu. Je možné, že by pozůstatky těchto obětí mohly být objeveny? Teoreticky ano, říká námořní archeolog a historik James Delgado. „Pravděpodobnost je však velmi malá. I v těchto temných a studených hlubinách probíhá rozklad,“ okomentoval.
Kde jsou těla
Vrak Titanicu leží přibližně čtyři kilometry pod hladinou a vypadá, jako by se na něm zastavil čas. Odborníci objevili oblečení a boty, dokonce se zde pohybují ryby a korýši, a přítomny jsou i bakterie, které podporují rozklad pozůstatků. „Přítomné organismy vidí v tělech zásobárnu živin a vápníku, které lze využít. Podporují tak rozpad pozůstatků,“ vysvětluje forenzní antropoložka a prezidentka St John’s College na Oxfordské univerzitě, Dame Sue Black. „Ano, samozřejmě by bylo možné objevit kosti v případě vhodné slanosti, pH vody a nízké aktivity mikroorganismů, ale bahno kolem vraku nám komplikuje celé pátrání,“ dodala Dame Sue Black. Zároveň také zdůraznila, že díky obrovskému nánosu bahna zde existuje možnost nalézt oběti i s oblečením, které zrovna měli na sobě.
Titanic za pár let zmizí
Vědci navrhují při hledání pozůstatků obětí katastrofy využít výzkumná plavidl, ale společnosti RMS Titanic Inc, vlastnící práva na vrak, nejsou s tímto nápadem spokojeny. Samotný Titanic, vyrobený z železa, podléhá korozi, biologické aktivitě a hlubokým mořským proudům, což způsobuje jeho rozpad. Odborníci tvrdí, že by mohl do 40 let zcela zmizet. Významným úspěchem je nový průzkum vraku, kde dálkově ovládané ponorky získaly více než 700 000 snímků během 200 hodin. Tyto snímky byly následně použity k vytvoření přesné 3D rekonstrukce lodě. „Doposud jsme měli pouze rozmazané obrázky. Nyní vidíme každý detail, který Titanic učiní nesmrtelným. Současně můžeme lépe porozumět, jak k tragédii došlo,“ raduje se generální ředitel Atlantic Productions Anthony Geffen.