Historie 2. světové války je plná děsivých věcí. I dlouhé roky po ní je však pravda o japonské Jednotce 731 tiše odsunuta stranou.
Fakta byla popřena, vzpomínky zpochybněny a zprávy zakázány. Dokonce i dnes je ale skutečný rozsah aktivit Jednotky 731, tedy smrtících pokusů nejen s biologickými zbraněmi na nic netušících Číňanech, znám jen historikům a učencům. Kdo ale hledá, fakta najde, ovšem přesný počet mrtvých není znám a nejspíš nikdy nebude. Pravdou je, že právě Jednotka 731 stojí za některými z nejohavnějších válečných zločinů, ke kterým kdy došlo.
Experimenty na stovkách tisíců lidí
Nacházela se v severovýchodní části dnešní Číny u města Charbin, na sever od Korejského poloostrova a na hranici s Ruskem. Zemřely tu statisíce lidí, možná dokonce půl milionu. Šlo o oběti japonského testování nejen biologických zbraní na čínských civilistech. Oficiální jméno instituce bylo Oddělení epidemické prevence a čistoty vody. Byla založena ještě před začátkem druhé světové války, nejspíš někdy ve 30. letech se zapojením Japonska a Číny ve válce.
Její účel byl jasný od začátku – testování, výroba a skladování biologických zbraní. V tu dobu byly tyto aktivity mimo zákon na základě minimálně dvou mezinárodních dohod. Japonci ovšem neratifikovali Ženevské konvence. Jednotka byla už od začátku pod vedením generála Širo Išii naprosto nemilosrdná. Tisíce pokusů na vězních zahrnovalo vivisekce (výzkumné operace) bez umrtvení či injekce smrtelných chorob a sledování jejich šíření.
Hrůzný seznam pokusů pokračuje
Následovaly amputace končetin kvůli výzkumu krvácení či odstranění částí těla a orgánů. Vězni byli mrazeni kvůli zkoumání omrzlin a ponecháváni o hladu. Podle zpráv nepřežil jediný z vězňů, z nichž většina pocházela z Číny, mnoho jich bylo také z Koreje či Ruska. Později vzali Japonci zvláště zhoubné formy infekcí a dalších patogenů, které byly vyvinuty samotnou Jednotkou. Dali je do kanystrů a spustili na nedaleká města, aby ověřili jejich funkčnost.
Na čínském venkově zůstávají dodnes tisíce těchto nebezpečných bomb. A někteří lidé stále trpí následky japonských „špinavých“ náloží. Jednu dobu se Japonci zabývali plánem vytvořit bomby z nakažených blech a pustit je na San Diego. Mise měla označení Operace Třešňové květy v noci. Válka ovšem skončila dřív, než byl úmysl realizován. Poté, co USA shodily na Japonsko jaderné bomby, rozhodlo japonské vedení o zničení Jednotky 731.
Dnešek a americká amnestie
Nejvyšší vedení Jednotky si nechalo záznamy o svých pokusech, které použilo jako páku. Když do Číny vtrhli Spojenci, souhlasili s udělením imunity veliteli Išiimu a mnoha jeho spolupracovníkům. USA chtěly jejich data pro vlastní bádání, Išii dokonce pokračoval ve výzkumech na Západě. Zároveň Američané nechtěli, aby se informace dostaly do rukou Rusům. Pravda o Jednotce 731 tak byla před veřejností dlouho skryta.
Bádání nad tímto tématem ovšem pokračuje po celém světě. V roce 2018 poskytla japonská vláda seznam více než 3 600 členů Jednotky 731. I s akademickou dostupností těchto záznamů ale zůstává většina skutečností stále skryta, a tudíž je předmětem mnoha dohadů. Většina Japonců se rozhodně nechce pouštět do podrobných diskusí o tom, co je považováno za velmi ostudnou část historie tohoto národa. A USA se potýkají s vlastními démony.
Jaké srovnatelné projekty vás napadají?