Geniální vynález Nikoly Tesly, který by dokázal zastavit všechny války. Proč „paprsek smrti“ nikdo nikdy nezprovoznil?

Tesla byl světově proslulý srbsko-americký vědec a vynálezce. Jeho neuvěřitelné úspěchy v oblasti elektrotechniky mu zajistily věhlas po celém světě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krom toho byl až do morku kostí pacifistou a jeho velký snem byla možnost ukončit všechny válečné konflikty planety. Právě za tímto účelem vyvinul zařízení, které nazval Teleforce, každý ho však zná pod jménem Death Ray nebo Ray of Death, tedy „paprsek smrti“. Podle Teslova plánu měl stroj vytvořit neviditelný energetický štít, který by zabránil jakémukoli útoku zvenčí. To vypadá jako výborný způsob obrany, ovšem je zde i neopomenutelná útočná funkce.

Obrovská energie na kousku prostoru

Death Ray měl totiž být schopen zničit například bombardér i ze vzdálenosti 400 kilometrů. Fungování zařízení vycházelo z využití paprsku kovových iontů. Ten se má řítit rychlostí téměř půl milionu kilometrů za hodinu. Celkový výkon měl pak dosáhnout 100 miliard wattů na pouhou stomiliontinu čtverečního centimetru. Při zprovoznění by šlo o zcela revoluční a extrémně silnou zbraň pro jakoukoli zemi, která by k aparátu měla přístup.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Taková forma zbraně by totiž dokázala radikálně změnit celý světový řád a nasměrovat vývoj lidstva zcela odlišným směrem. Počínaje rokem 1915 věnoval Tesla právě tomuto projektu většinu svého pracovního času, zařízení nebylo však nikdy představeno veřejnosti. To samozřejmě vede k mnoha dohadům, zda něco takového vůbec kdy existovalo. Případně si Tesla všechno jen vymyslel a jeho další úspěchy vedly lidi k víře, že i tohle je skutečnost.

Smrt v chudobě a záhada pozůstalosti

Přes všechnu svou genialitu umíral Tesla v naprosté chudobě a s velmi chatrným zdravím. Když mu bylo 86 let, byl bez domova a toulal se po hotelích New Yorku. A jak mu docházely peníze, úroveň šla dolů a dolů. Obvykle se zamkl ve svém pokoji a na dveře dal jen ceduli „nerušit“. Jednoho rána ho takto našla uklízečka ležet na podlaze. Byl jen částečně oblečený a nejevil známky života. Synovec a dědic Sava Kosanovič byl ihned na místě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Později konstatoval, že se věcmi jeho strýce někdo prohrabával, jako by něco hledal. Kosanovič pak našel zamčený trezor, uvnitř kterého byl tlustý černý zápisník. Ačkoli byl jediným legitimním dědicem, úřady ho obvinily z krádeže, při níž strýci sebral doklady. Za použití chatrné záminky zabavily všechen Teslův majetek. Nikola Tesla byl občanem USA, ovšem cizinecký úřad následně zabavil veškeré jeho věci.

Skutečnost, nebo chiméra?

Zkoumáním díla Nikoly Tesly byl pověřen elektrotechnik z Úřadu pro vědecký výzkum a vývoj John G. Trump. Úřady totiž skutečně doufaly, že se v pozůstalosti najdou informace o revoluční zbrani. Géniovo dílo ovšem označil za „spekulativní a filozofické“ a postrádající jakékoli rozumné pracovní principy. Veškeré položky obsahují zcela nepoužitelné metody a žádné z dokumentů tak neslibují hmatatelné výsledky.

V roce 2016 převezla vláda USA do muzea v Bělehradě asi 250 stran dokumentů. Při konfiskaci pozůstalosti zabírala dokumentace 80 krabic, vráceny byly tři čtvrtiny. Mnoho odborníků také poukazuje na to, že v nich často chybí obrovské části textů. Není známo, kdo je dnes držitelem právě těchto částí Teslovy pozůstalosti. Zda je někdo vzal ještě před FBI z pokoje, zda to byla přímo FBI, nebo někdo jiný. Všechno totiž mohlo být zcela jinak.

Která věc vás na Teslovi nejvíce fascinuje?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články