Záhadný ostrov vedle pyramid: Unikátní chrám Osireion patří mezi nejzajímavější stavby v Egyptě

Záhadný ostrůvek s chrámem Osireion, který měl být údajným rájem. Přesně tak ho měli popisovat staří Egypťané.

i Zdroj fotografie: Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Chrám Osireion v Abydosu patří k unikátním stavbám v Egyptě a vyniká svým designem, který simuluje ostrov, což ho činí jedním z nejzáhadnějších a nejunikátnějších monumentů. Vznikl za vlády Setiho I. v 13. století př. n. l. a byl údajně zasvěcen bohu Osirisovi, sloužící jako kenotaf, tedy prázdná hrobka faraona. 

Nádherný chrám

Jedním z fascinujících prvků chrámu je jeho architektura, která připomíná ostrov obklopený vodou. K chrámu vede hráz přes velký obdélníkový bazén, který byl pravděpodobně v době užívání chrámu plný vody. K hlavní stavbě následně směřuje 128 metrů dlouhá podzemní chodba. V „pohřební komoře“ s deseti masivními sloupy, vážící až 100 tun a přivezenými z Asuánu, stojí figurální sarkofág. Celá konstrukce zdůrazňuje dojem, že chrám je obklopen vodou a působí jako ostrov. 

Údajný ráj

Ojedinělé je i to, že celá stavba je nepřístupná návštěvníkům, kteří nemají možnost vidět pohřební a rituální texty vytesané na stěnách chrámu. Jejich zobrazení je možné pouze ze zadní části Setiho chrámu, odkud je vidět, že chrám vytváří dojem ostrova. Někteří vědci navrhovali, že tento symbolický chrám představuje ostrov Aaru, mystické místo podobné ráji, kde podle víry pobývají duše spravedlivých zemřelých. 

iZdroj fotografie: Olaf Tausch / Creative Commons / CC BY-SA

Objev

Objev chrámu Osireion provedli archeologové Flinders Petrie a Margaret Murrayová během vykopávek v letech 1902-03. Unikátnost chrámu spočívá i ve způsobu jeho konstrukce, kde se použily masivní kamenné bloky, z nichž každý váží až 100 tun. O účelu těchto kvádrů a způsobu jejich přepravy a umístění stále existují nezodpovězené otázky. Existují i spekulace, že chrám Osireion by mohl být mnohem starší, než se předpokládalo, možná až 7 000 let. Někteří vědci jsou však k tomuto tvrzení skeptičtí a uvádějící nedostatek důkazů potvrzujících takovou starobylou historii chrámu. Navzdory záhadám, které ho obklopují, a kontroverzím zůstává chrám Osireion jedním z nejúchvatnějších a nejneobvyklejších památek v Egyptě, připomínající zručnost a kreativitu starověkých egyptských stavitelů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články