Hrůzostrašné vzpomínky na bombardování Hirošimy a Nagasaki –⁠ vypráví jediný člověk, který ho přežil

Tento muž měl v životě zároveň velké štěstí i smůlu. Dvakrát se vyskytl v bezprostřední blízkosti jaderného výbuchu, přesto přežil.

i Zdroj fotografie: Public domain
                   

V lidské historii existují pouze dva případy použití jaderné bomby jako zbraně k útoku na lidi. Jsou jimi americké bombardování Hirošimy z 6. srpna 1945 a útok na Nagasaki, který se odehrál o tři dny později. Ačkoli jsou města od sebe vzdušnou čarou vzdálena 300 kilometrů, přesto se vyskytlo možná až 165 lidí, kteří zažili oba výbuchy, protože se stihli přesunout. Jedinou oficiálně uznanou osobou, která obě exploze přežila, je však Tsutomu Yamaguchi.

Poslední den služební cesty v Hirošimě

Jde o inženýra pocházejícího z Nagasaki, který pracoval pro společnost Mitsubishi Heavy Industry. V létě 1945 byl na tříměsíční služební cestě v Hirošimě, 6. srpen byl jeho posledním dnem v tomto městě. Ráno, kdy na Hirošimu dopadla atomová puma, byl na cestě do práce v docích. Nacházel se ani ne tři kilometry od epicentra výbuchu, byl tedy v zóně silného účinku zbraně. Později vzpomínal, že před explozí slyšel motory amerického bombardéru B-29 Superfortress a pak na obloze viděl dva malé padáky.

Když puma explodovala, měl čas zalehnout do příkopu, což mu možná zachránilo život. I tak ho síla exploze z úkrytu vytrhla a on přistál na zemi o kus dále. Výbuch mu protrhl ušní bubínek, dočasně oslepl a po těle měl rozsáhlé radiační popáleniny. Nakonec se mu i přes zranění podařilo dostat do leteckého krytu, kde přečkal další hodiny. Mohl se považovat za šťastného, protože již další den se i s kolegy mohl evakuovat domů do Nagasaki, kde se dočkal ošetření svých zranění. Nevěděl, že to byl krok z bláta do louže.

Exploze z něho strhala obvazy

Ačkoli byl silně obvázaný, již 9. srpna se rozhodl, že půjde do práce. Kolem 11:00 měl zrovna svému nadřízenému popisovat zážitky z Hirošimy, když na město dopadla puma nazývaná Fat Man. Opět se nacházel ve vzdálenosti kolem 3 kilometrů od výbuchu. Hlavně díky členitějšímu terénu v oblasti a zesílené konstrukci budovy, kde se nacházel, měl štěstí, že nebyl vážně zraněn. Každopádně tlaková vlna z něho servala obvazy a byl opět vystaven nebezpečnému radioaktivnímu záření.

V následujících dnech nebyl jeho stav vůbec dobrý, podobně jako stav mnoha obyvatel města. Yamaguchimu vypadaly vlasy, neustále zvracel a jeho rány neuvěřitelným způsobem hnisaly. Měl vysoké horečky, nejedl a velmi málo pil. Později se svěřil, že se domníval, že zemře. Nakonec se mu ale začalo zdraví vracet, i když velmi pomalu. Jeho dětem i manželce se podařilo bombardování města přežit. Později vzpomínal, že ještě v 50. letech používal obvazy. Následkem výbuchu ohluchl na levé ucho.

V roce 1957 byl oficiálně uznán jako osoba, která přežila útok v Nagasaki. Nijak významně se o to nestaral, byl relativně zdravý. V pozdějších letech se začal angažovat v hnutí pro jaderné odzbrojení. Až v roce 2009 požádal japonskou vládu o to, aby byl uznán jako oběť, která přežila i Hirošimu. Vláda jeho požadavek po třech měsících jednání uznala a Yamaguchi je dnes jedinou osobou ve vládních dokumentech s tímto záznamem. Zemřel 4. ledna 2010 ve věku 93 let na rakovinu žaludku.

Jak se zachovat při jaderném výbuchu, aby se zvýšila šance člověka na přežití?

Zdroj: History
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články