Odvrácená tvář 19. století: Svět ovládlo opium, kdysi nebylo považováno za nebezpečné

Opium bylo v 19. století pro většinu umělců nepostradatelnou součástí jejich života. Nebyli to však pouze umělci, kteří tuto drogu užívali.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Období spojené s královnou Viktorií často představujeme jako dobu přísných společenských pravidel, kde život žen je redukován na popíjení čaje a utahování korzetů. Nicméně překvapivé jsou historické fotografie z té doby, které zachycují elegantně oblečené dámy a gentlemany pod vlivem tehdy populární drogy – opia. 

Opium vládlo světu

V konci 19. a začátkem 20. století bylo centrem opiového kouření San Francisco, kde existovala nejluxusnější opiová doupata a zároveň největší počet závislých. I když mnoho lékařů tehdy varovalo před nebezpečím užívání drog, bylo opium rozšířené po celém světě. Charles Dickens popisoval Londýn jako hlavní město této drogy, ale najít fotografie z britské metropole je téměř nemožné. Naopak v Paříži na konci 19. století existovalo přibližně 1200 opiových doupat, včetně údajného klubu Moulin Rouge, kde pro VIP osoby byly k dispozici prostory přímo v hlavě slavného dřevěného slona na zahradě. 

iZdroj fotografie: Public Domain

Opium a svět slavných

Opiu podlehly mnohé slavné osobnosti, včetně básníka Charlese Baudelaira, malíře Picassa a životního partnera Jeana Maraise, Jeana Cocteaua. Pokud se divíte, proč většina uživatelů opia na historických fotografiích leží na boku, existuje na to hned několik důvodů. Stav vyvolaný touto drogou je podobný snům, a chůze by mohla tento zážitek narušit. Hlavně však platí, že při případném zvracení by ležící jedinec na boku neměl riziko udušení-

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články