Římané byli průkopníky nanotechnologie, záhadný starověký pohár je toho důkazem. Starobylé artefakty vědce překvapují stále víc

Badatelé konečně přišli na to, proč se nefritový pohár jeví různě barevně při nasvícení z různých stran.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tajemství 1 600 let starého římského poháru odhalili vědci z Britského muzea. Stalo se tak klíčem k nové, vysoce citlivé technologii, která může krom jiného pomoci v lékařské diagnostice. Skleněný kalich je znám také jako Pohár Lýkurgův a při nasvícení zepředu vypadá normálně zeleně. Jenže když se světlo nachází uvnitř, je jasně červený a výjevy na něm působí přímo pekelným dojmem. Tento jev vědce fascinoval desítky let.

Letitá záhada rozlousknuta

Zlom ve zkoumání tohoto zajímavého artefaktu přišel v roce 1990. Tehdy britští vědci prozkoumali pod mikroskopem několik drobounkých úlomků poháru. Ke svému úžasu tak zjistili, že Římané byli průkopníky nanotechnologie. Sklo bylo totiž obohaceno o částečky stříbra a zlata. Což by nebylo tak zvláštní, jenže částečky dosahovaly velikosti pouhých 50 nanometrů. To je tisícina velikosti zrnka stolní soli.

iZdroj fotografie: Se souhlasem uživatele Zeeya Merali

Přesné poměry této směsi navíc dávají na vědomí, že Římané dobře věděli, co dělají a čeho chtějí docílit. Když jsou tyto částice trefeny světlem, elektrony kovu vibrují způsobem, který pozorovateli mění vnímanou barvu. Ta závisí na tom, kde se pozorovatel nachází. Další badatelé si pak uvědomili, že tato technologie nabízí ještě další využití. Římané použili nanočástice pro krásné barevné hrátky s uměním, my je můžeme využít v lékařství.

Různě reagující tekutiny

Vibrace elektronů by se daly změnit také pomocí různých tekutin, soudí vědci. Takovým způsobem se chová například domácí těhotenský test. Protože ale vědci nemohli logicky použít historickou památku, udělali si další pohár z plastu a stejných částeček. Do takto vzniklé nádoby pak nalili vodu, olej, roztok cukru a solný roztok. Každá tekutina způsobila zcela jinou barevnost, od světle zelené po červenou, kterou měl na svědomí olej.

iZdroj fotografie: Pixabay

Prototyp byl navíc 100krát citlivější než současné komerční senzory, které využívaly obdobnou technologii. Postup si tak může najít časem cestu do příručních senzorů. Ty mohou identifikovat rizikové patogeny ve vzorcích slin nebo moči, stejně jako rozeznat nebezpečné tekutiny například u teroristů. Původní pohár byl nejspíš určen jen pro slavnostní příležitosti a zobrazuje krále lapeného ve šlahounech révy, pravděpodobně jako trest boha Dionýsa.

Zdroj: SmithsonianMagazine

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články