Na poloostrově Kola byly objeveny zřejmě nejstarší pyramidy na světě. Jde o území na severozápadě Ruska, které ze severu omývá Barentsovo moře.
Vědci zde objevili pyramidy, které mohou potvrdit existenci starověké civilizace na území Ruska. Dokonce tak starověké, že pravděpodobně o velmi dlouhou historii předcházela civilizaci egyptské. Loni pokračovaly archeologické vykopávky a pyramidy jsou nejspíš minimálně dvakrát starší než ty v Egyptě. Kdo je ovšem postavil a kdo tu sídlil, není prozatím známo. Poloostrov se nachází v Murmanské oblasti.
Potenciál pro nejstarší civilizaci
Severně od něj je Barentsovo moře, na jihu a východě pak Bílé moře, jeho rozloha je asi 100 000 kilometrů čtverečních. V severní části převažuje prostředí a vegetace tundry, na jihu pak hlavně lesní tundra a tajga. Po valnou většinu roku je pak místní klima mírně chladné. Mnoho badatelů, kteří se sem vydali kvůli objevům, považuje právě toto místo za možné rodiště nejstarší civilizace světa. A objevené pyramidy tuto myšlenku podporují.
Jde o velmi přesné stavby a dle předpokladů jsou staré nejméně 9 000 let, tedy ještě více než Göbekli Tepe. To je nejstarší známý chrám na planetě. Nejstarší zachycený průzkum oblasti se odehrál počátkem 20. let 20. století. Ruský vědec Alexander Vasilievič Barčenko (1881–1938) sem tehdy se svým týmem přijel zkoumat záhadné a neobjevené starověké památky. Pro Rusko šlo totiž v té době o velmi neprobádanou oblast.
Kontroverze a modernější výpravy
Barčenko však rozhodně nepatřil mezi „mainstreamové“ badatele. Mnoho jeho teorií a odhadů je dodnes velmi kontroverzních, zároveň však nepostrádají zajímavost a atraktivitu. V roce 2007 se sem vydala další ruská expedice, aby pyramidy prozkoumala podrobněji. Mezi odborníky byl například tiskový tajemník Pulkovské observatoře Sergej Smirnov, kandidát fyziky a matematických věd. Dále geologové a geografové z Akademie přírodních věd.
Výprava byla ovšem obtížnější a mnohem náročnější, než se všichni přítomní vědci původně domnívali. Pyramidy jsou totiž na dosti odlehlém místě. Místní obyvatelé navíc váhali, jestli mají průzkumníkům vůbec radit s cestou. Dle jednoho z členů týmu zkoumali experti pyramidy i z vrtulníku, bujná zeleň ovšem bránila důkladnějšímu průzkumu velkých budov. Tento vrtulník také v náročném terénu málem havaroval.
Mytická Hyperborea?
Dle těchto geologů jsou kolské pyramidy vysoké 50 metrů, spojuje je most a jejich strany jsou přesně zarovnané vůči světovým stranám. „Na tuto výpravu jsme vezli zcela jedinečný přístroj. Jde o nejsofistikovanější geofyzikální zařízení, GPR oko,“ uvedl jeden z výzkumníků. Podobně jako rentgen „osvětlí“ tento aparát vnitřek jakéhokoli předmětu. Geologové tak došli k jasnému závěru, že výšiny mají antropogenní původ. Co to znamená?
Nejedná se o přirozeně vzniklé kopce, ale umělé pyramidy, tedy konstrukci lidských rukou. Zmíněný Barčenko byl přesvědčen, že pyramidy postavila civilizace Hyperborea, o které se zmiňují i starověké řecké texty. Její sídlo se mělo nacházet „na ostrově v oceánu, za zemí Keltů“. Dle historika Diodora Sicilského (90–30 před Kristem) měl toto místo na svém nebeském voze pravidelně navštěvovat bůh slunce Apolón.